Sözcü Plus Giriş

Opel’in 120 yıllık serüveni!

Opel dünyanın en köklü geleneğe sahip otomobil üreticilerinden biri. Önümüzdeki sene marka, otomobillerle geçen 120 yılını kutlayacak. İşte Opel'in 120 yıllık hikayesi...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:26, 20/10/2018
Opel’in 120 yıllık serüveni!

Sophie Opel 1899 yılında şirketin kurucusu ve eşi Adam Opel'in hayatını kaybetmesinden dört sene sonra otomobil üretmeye karar verdi. Rüsselsheim'da bir garajda 65 adet Opel Patentmotorwagen “System Lutzmann” üretimi ile başlayan yolculuk günümüzde 70 milyon adet otomobilin üzerine çıkmayı başardı.

1899 Opel Lutzmann

1899 Opel Lutzmann

Opel ekonomik montaj hattı sistemini Almanya'da 1924 gibi erken bir yılda kullanmaya başlayan ilk Alman üreticiydi. Bu durum Opel 4/12 PS “Laubfrosch” ve takip eden tüm Opel 4 PS modellerinin yoğun talep görmesini sağladı. Rüsselsheim merkezli Şirket, Opel P4 ve Kadett ile 1930'lu yıllardan itibaren herkesin erişebileceği ama dönemin ilerisinde teknolojiye sahip olan otomobiller üretti.

1962 Opel Kadett

1962 Opel Kadett

Opel sportif modellerini üretirken dahi tasarımının merkezine herkes için ulaşılabilir olmayı koydu. Bu model 1968 yılında yollara çıkan satın alınabilir rüya otomobil Opel GT'ydi. Opel Kadett, Rekord ve Kapitän modellerinin üretimi İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın yeniden inşa ve ekonomik mucize yaratma döneminin simgeleri oldu. Bu modelleri ikonik Opel GT, Manta ve Monza takip etti. 1980 ve 1990'larda Corsa, Astra ve Zafira modelleri yoğun ilgi gördü ve Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinin sembollerinden biri oldu.

1971 Opel Manta

1971 Opel Manta

Berlin duvarının yıkılması ve Eisanach'taki fabrikanın açılmasından sonra Opel popülaritesini daha da artırdı. Birinci nesil Astra 1991-1998 yılları arasında 4,2 milyon adet üretildi ve bugüne kadar en fazla üretilen Opel olarak tarihe geçti.

Lutzmann'dan Doktorwagen'a: Öncülük Yılları

Opel aralarında Daimler, Benz ve Peugeot'nun da bulunduğu 19. yüzyıl öncü Otomotiv şirketleri arasına Friedrich Lutzmann'ın motorlu araç fabrikasını satın alarak katıldı. 1899 baharında Opel'in ilk patentli motorlu aracı “System Lutzmann” Rüsselsheim'da üretildi. İki yıl sonra ise modifiye edilmiş bir Lutzmann Heidelberg-Königstuh “Dağ Yarışını” tanınmış diğer 16 Alman otomobil üreticisini geride bırakarak kazanmayı başardı.

1909 Opel Doktorwagen 12 PS

1909 Opel Doktorwagen 12 PS

İlk otomobil modelleri at arabalarından esinleniyordu. 1909'da ise Opel rekabetçi bir fiyatla ultra-modern bir küçük otomobili pazara sundu. 4/8 PS Opel Doktorwagen Opel tarafından tasarlanıp üretilen 4 silindirli motordan güç alıyordu. Reklamlarda Opel bu otomobili “Doktorlar, veterinerler ve avukatlar” için ideal olarak sunuyordu. Dönemin arabaları yaklaşık 20 bin Mark gibi yüksek bedeller ile satılırken Doktorwagen'in fiyatı 4-5 bin Mark arasındaydı.

Laubfrosch'dan Kadett'e: Kitle Ulaşımı

1924'te baş tasarımcı pozisyonunda bulunan Friedrich ve kardeşi Wilhelm Opel'de montaj hattı üretimini hayata geçirdi. Üretim giderlerini düşüren bu verimli metodu ABD'de ilk defa 1913'te Ford hayata geçirmişti.

1938 yılı Opel fabrikası montaj hattı.

1938 yılı Opel fabrikası montaj hattı.

Adam Opel Fransa'ya yaptığı gezilerde dikiş makinalarına hayran kalmıştı ve sonrasında da System Darracq Rüsselsheim'daki otomobil üretimine güç katmıştı. Ardından Opel kardeşler ilham verici 4/12 PS “u geliştirdiler. İki koltuklu otomobil saatte 60 km hız yapabiliyordu ve montaj hattı sayesinde 4 bin 600 Goldmark'a satılabiliyordu. İlerleyen dönemde “herkes için otomobil” vaadiyle yola çıkan bu model bin 930 Reichsmark'a satılmaya başladı.Takip eden yıllarda Laubfrosch teknolojisine dayanarak bir araç ailesi oluşturuldu. 1931'e kadar toplamda 119 bin 484 Opel 4 PS üretildi.

1924 Opel Laubfrosch

1924 Opel Laubfrosch

1920'li yılların devrimsel modellerinden bayrağı 1930'larda Kadett aldı. Kadett başarılı Opel P4 modelinin yerini alıyor ve kendini taşıyabilen çelik gövde, tekil tekerlek ön süspansiyon, 4 silindirli 4 zamanlı motor ve hidrolik kampanalı frenlerle geliyordu. Bu model rakiplerinden çok daha uygun fiyatlarla satışa sunuldu. 1938 yılında “normal” Opel Kadett bin 795 Mark'a alınabiliyordu.

Olympia Rekord'dan KAD modellerine: Büyüme Sürüyor

İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra üretilen tamamen yeni ilk Opel modeli Olympia Rekord oldu. Tasarım dilini büyük Amerikan limuzinlerinden alıyordu. Geniş ailelerin yaşam tarzına uygun Olympia Rekord Caravan ile yeni tarz bir gövde tipi de bu dönemde ortaya çıktı.

1953 Opel Olympia Rekord Wagon

1953 Opel Olympia Rekord Wagon

1954'te tamamen yeni Kapitän görücüye çıktı, bunu 1960'da Opel Rekord P2 ve 1963'te disk frenlere ve daha sonra 6 silindirli motora kavuşan Rekord A takip etti. Coupé, station ya da sedan fark etmez, orta boyutlu Rekord genç Batı Almanya'nın yeni orta sınıfı tarafından çok sevildi. Opel 1965'e gelindiğinde toplam 882 bin 433 adet Rekord A üretmişti. Bu başarı “büyük üçlü” için kapıyı açtı ve 1964'te Kapitän, Admiral ve Diplomat (KAD) lüks sınıftaki yerlerini aldı.

Opel GT'den Calibra'ya: Taze Sportiflik

Haziran 1964'te Opel modern anlamda bir tasarım stüdyosu açan ilk Avrupalı üretici oldu. Sadece bir yıl sonra Avrupa'nın ilk konsept otomobili Experimental GT'yi Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıttı. 36 ay sonra ise seri üretime geçen Opel GT bayilerdeki yerini aldı. İkonik otomobil, seri üretim teknolojileri sayesinde herkes için ulaşılabilirdi ve Rüsselsheim'dan yeni bir hit çıkmış oldu.

1968 Opel GT

1968 Opel GT

1970'de Manta pazara sunulduğunda Ascona ile teknolojilerini paylaşıyordu, 1989'da ise Calibra bazı teknolojilerini Vectra'dan “ödünç” alıyordu. En üst seviye model, 0.26 sürtüme katsayısı ile dünyanın aerodinami şampiyonuydu ve Calibra Turbo 4×4 204 hp güç üretiyordu.

Corsa'dan Ampera'ya: Çok Satanlar ve Trendleri Belirleyenler

1982'de Opel küçük bir otomobil modeli üretti. Corsa A, Kadett'in altında konumlanarak şirketin ürün yelpazesini daha da genişletmeyi başardı. Günümüze kadar 14 milyon Corsa trafiğe çıktı. Önümüzdeki sene ise tamamen elektrikli yeni Corsa ile bu modelin tarihinde yeni bir sayfa açılacak.

Corsa Ailesi

Corsa Ailesi

2012'de yılın otomobili de seçilen Ampera, elektrikle çalışırken, içten yanmalı motoru ile kendini şarj ediyordu. Böylece Ampera konvansiyonel bir binek otomobile benzer şekilde şarj istasyonlarına uğramasına gerek kalmıyordu. 016 Paris Otomobil Fuarı'nda ise Opel bir sonraki nesil elektrikli otomobilini tanıttı. Ampera-e tamamen elektrikli bir model ve 60 kWh lityum-iyon pili sayesinde tam 520 km'lik menzile sahipti ve 204 hp güç üretiyordu!

Astra'dan Insignia'ya: Yeni Verimlilik

2015'te yeni nesil Astra ile birlikte Opel modelleri daha da hafifledi. Yeni nesil kompakt model bir önceki nesle kıyasla 200 kg. daha hafif. Sunulan motor seçenekleri de küçültme stratejisi doğrultusunda şekillendi: daha ufak boyutlu ve turboşarjlı motorlar ile daha az yakıt tüketimi ve daha yüksek verimlilik. 3 silindirli doğrudan enjeksiyonlu benzinli seçenek ve IntelliLux LED® matrix farlar ilk defa Astra ile birlikte geldi. Bu modelin “2016 Avrupa'da Yılın Otomobili” seçilmesi müşteriler kadar otomobil uzmanlarını da etkilemeyi başardığını kanıtlıyor.

Güncel Insignia üretimi

Güncel Insignia üretimi

2008'de sunulan Insignia A trafik işaretlerini tanıyabilen ilk Opel modeliydi ve bu model akıllı AFL+ far sistemi ile geliyordu. Yeni nesil Insignia daha hafif, daha ekonomik ama aynı zamanda da daha büyük. Insignia GSi, Country Tourer, Grand Sport ve Sports Tourer modellerinin tümünde öne çıkan özelliklerden biri de tork vektörleme özellikli adaptif dört çeker sistemi. Bu sistem ihtiyaç doğrultusunda saliseler içinde her bir arka tekerleğe aktarılan torku ayarlayabiliyor.

Mokka'dan Grandland X'e: SUV Atağı

Müşteriler biraz daha yüksekte oturup, daha iyi görüş açısına sahip şekilde uzun mesafeli ve macera amaçlı sürüşlerini keyif içinde gerçekleştirmek istiyorlar. Opel’de rakipleri gibi davranıp bu segmentte modeller üretti. Mokka opsiyonel olarak dört çeker seçeneği ile birlikte ilk andan itibaren yoğun ilgi gördü. Bu modelin yanına 2017'de Crossland X ve Grandland X geldi. Tüm X ailesi üyelerinde AGR sertifikalı koltuk seçeneği bulunuyor.

Opel Grandland X

Opel Grandland X