Otonom sürüşte farklı boyut!

Jaguar Land Rover otonom off-road sürüş teknolojisi üzerine çalışıyor. Her türlü yolda ve hava koşulunda aracı götürmesi planlanan teknoloji için JLR tam 3.7 milyon sterlin(4.9 milyon dolar) bütçe ayırdı.

Otonom sürüşte farklı boyut!

Otomotiv sektörünün önde gelen markaları otonom sürüş üzerine yoğunlaşmışken, bir atak da ünlü İngiliz SUV üreticisi olan  Land Rover’dan geldi. Bugüne kadar gördüğümüz tüm otonom sürüş sistemleri daha çok otoyollarda kullanılmak üzere tasarlanıyor. Land Rover ise bu teknolojiye boyut değiştirerek işleri uzman oldukları noktaya off-road’a çevirdi…

462utahhero1-kopya

Jaguar Land Rover’a göre hedef kombine sensörler, kameralar, radar teknolojisi ve LIDAR Tech ile birlikte otomobilin dışarıdan gelen her türlü etkene göre hareket edebilmesi. JLR Araştırma Müdürü Nigel Clarke, “Beklentimiz önümüzdeki 10 yılın ortalarında arazi koşullarında otonom sürüşü sağlamak” dedi.

dsc0051-kopya

Land Rover bu hamlesiyle birlikte otonom sürüş teknolojisinde farklı bir mücadele başlatmış oldu. JLR, Waymo ile birlikte bir takım kurarak caddeye hazır sistemler geliştirmek için harekete geçti. BU iş birliği sonucunda 2020’den itibaren Google’ın girişimine 20 bin Jaguar I-Pace eklenecek. Jaguar Land Rover’ın planı kendi kendine gidebilen otomobillerin kullanım alanlarını en geniş ölçeğe çıkarabilmek.

Loading...