Sözcü Plus Giriş

Ranger ve Amarok aynı temellere sahip olacak!

Ford ve VW'nin hafif arazi araçları için yaptıkları anlaşmanın ilk meyvesi pick-up modellerinde olacak. Ford'un Ranger ve Volkswagen'in de Amarok modelleri aynı altyapıya sahip olacaklar...

Sozcu.com.tr
12:54 -
Ranger ve Amarok aynı temellere sahip olacak!

Volkswagen Group Avustralya yöneticisi Michael Bartsch, ticari araçlar için yaptıkları ortaklığın iki marka içinde maliyetleri düşüreceğine yardımcı olacağını ve orta ölçekli pick-up modelleriyle bu ortaklığın başlayacağını açıkladı.

volkswagen-amarok-2017-1600-01-kopya

“Tüm yollar ve fırsatlar bir arada inceleniyor, bence Ford’un bu ortaklığa katılmayacak denilmesi doğru olmaz ama neler yapacağımızı da açıkça söylemem kabul edilemez. Avustralya’da rekabet edebilecek durumda olmamız için Amarok’un üretim maliyetlerini düşürmeliyiz. Araç Arjantin ve Almanya’da üretiliyor ve bu iki üretim tesisi de rekabetçi ortamlar için yüksek maliyet oluşturuyorlar” açıklamasını yaptı.

volkswagen-amarok-2017-1600-03-kopya

Bartsch’a göre yüksek üretim maliyeti oluşturan tesisler yerine Tayland ya da Japon’ya lokasyonlarında üretim yapılmalı ve Ford Ranger ile ortak parça kullanımı da bu duruma eklenirse Alman üretici maliyetleri düşürebilir.

ford-ranger_us-version-2019-1600-01-kopya

Bu konuya en güzel örnek ise Renault, Nissan ve Mercedes-Benz’in pick-up’larının ortak parça kullanımları. Hepsinin altyapısı ve en çok tercih edilen motorları aynı.

ford-ranger_us-version-2019-1600-02-kopya

Motor haricinde ortak altyapı kullanımının markalara hatta kullanıcılara yansıyan bir durumu da her iki modelinde sürüş
hissinin aynı olması olacak. Altyapıya uygun olan ortak yürüyen parçaları, gövde burulma direnci gibi sürüş konusunda
önemli hususlarda ortak hissiyata sahip olan iki farklı model olacaklar. Kısaca anlatmak gerekirse de farklı bedende aynı ruhlar olacaklar…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more