Skoda’nın yeni kompakt SUV modeli : Karoq!

Çek markanın SUV segmentindeki en yeni modeli olan Karoq, İstanbul'da basın mensuplarının karşısına çıktı. Ülkemize ilk etapta 1.0 TSI ve 1.6 TDI motor seçenekleriyle gelen otomobil tasarımı, teknolojileri ve pratikliğiyle segmentinde dikkat çeken bir model olacağa benziyor.

Skoda markasının satışa sunduğundan bu yana kısa zamanda büyük beğeni toplayan Kodiaq ile başlayan SUV atağının devamı niteliğindeki Karoq, markanın segmentteki başarısını bir adım daha ileriye taşıdı. Özellikle ülkemizde ilk satışa sunulduğu tarihten bu yana 400 adetlik satış rakamına ulaştı.

karoq-test-surusu-kopya

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Skoda'nın model yelpazesine yeni eklenen Karoq'un, Türkiye'de de oldukça popüler olan kompakt SUV segmentinde daha güçlü olmalarını sağlayacağını ifade ederek, “Hepinizin bildiği gibi, SUV tipi araçlara olan ilgi sadece Avrupa'da değil, benzer şekilde Türkiye'de de bir hayli artmış durumda. Bu eğilimin azalmayacağı, aksine bugünkü gibi hızla artmaya devam edeceği de bir gerçek. İşte burada gördüğünüz Karoq modeli, Skoda'nın büyüme stratejisinin önemli bir parçası ve Karoq bu önemli segmentte en iddialı modellerden biri olacak. Skoda, SUV araçlara verdiği önemi kanıtladı. Kodiaq büyük ilgi gördü ve Karoq'un da aynı ilgiyi görmesini bekliyoruz“ dedi.

karoq-test-surusu_02-kopya

2018 yılının ilk dört ayında 400 adetlik satış rakamına ulaşan model, Haziran sonunda 300 adet siparişini de teslim etmiş olacak. Kodiaq ve Karoq sayesinde Skoda bu yıl toplamda 5000 adetlik SUV satış rakamına ulaşmayı hedefliyor. Zafer Başar, “2019 sonunda gelecek bir crossover modelimiz ile birlikte, 2020'den itibaren satışlarımızın dörtte birini SUV tipi araçlar oluşturacak. İlk dört aylık toplam satışlarımıza baktığımızda ise, Nisan sonuna kadar 8.500 adetlik satışa erişmeyi planlıyoruz. Bu adet ile geçen yıl aynı döneme göre yüzde 51‘lik bir büyüme gerçekleştirmiş olacağız. Karoq'un da getirdiği sinerjiyle yılı, geçen senenin de üzerinde bir performans ile kapatacağımızı öngörüyoruz.“ dedi.

yuce-auto-skoda-genel-muduru-zafer-basar-kopya

Karoq ile ilk defa karşılaştığınızda otomobilin Kodiaq modelinin biraz daha küçültülmüş bir versiyonu olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Elmas kesim diye tanımlanan Skoda’nın tasarım diliyle ilk önce Superb ile tanışmıştık. Sonrasında Kodiaq ile hayatımıza daha fazla adapte olan bu form Kodiaq’ta da özellikle far, omuz çizgileri ve stop tasarımları kısımlarında ciddi anlamda ortaya çıkıyor.

karoq_ic-kopya

Araç 4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mm yüksekliğe sahip. Böylelikle iç mekanda arka koltuktakilere 69 mm'lik bir diz mesafesi sunuluyor. Karoq'un 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.

yuce-auto-skoda-genel-muduru-zafer-basar_02-kopya

Aracın içine geçtiğinizde ise alışılmış sade alman tasarım dili hemen göze çarpıyor. Özellikle dikine konumlandırılmış olan kalorifer çıkışları iç mekandaki sakin durumu biraz tersine eklemiş. Kodiaq ve Superb’ten tanıdık olan gösterge paneli ve direksiyon araca alışmanız için size yardımcı oluyor.

Otomobilin lansman süresinde 1.6 litrelik dizel motorlu ve otomatik vitesli versiyonunu kullanma fırsatı buldum. Alışkın olduğunu biz VAG grup hissini size tepeden tırnağa sunan bir model. 115 beygir güç üreten dizel ünite DSG şanzımanla doğrusal bir hızlanma ve ekonomiyi kullanıcısına her daim sunuyor. Orman yollarındaki rotada otomobille biraz daha hızlandığımda ise yerden yüksek bir otomobilden ziyade kompakt sınıf bir otomobil kullandığımı hissettiğimi belirtebilirim. Aracın peş peşe gelen virajlarda süspansiyonları çok iyi çalışıyor ve aracı yoldan çıkartmak için insan üstü bir tempoya ihtiyaç duyuyorsunuz. Kabin içi ses yalıtımı neredeyse premium markalar kadar iyi olduğunu da eklemeliyim…

Skoda Karoq, Türkiye'de ikisi benzinli ve biri dizel olmak üzere toplam üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Benzinli motorlar 1.0 lt (115 hp) ve 1.5 lt (150 hp) seçeneklerinden oluşurken, dizel motor olarak ise 115 PS üreten dizel ünite yer alıyor. 1.0 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motor seçeneklerini, 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG otomatik vites kutusu ile satın almak mümkün. Bununla birlikte 1.5 lt TSI benzinli motor, DSG otomatik şanzımanla eşleştirildi ve düşük yakıt tüketimi için silindir kapama teknolojisiyle donatılmış. Karoq'un 1.5 lt motor seçeneğinde, Kasım ayından itibaren 4×4 çekiş özelliği de sunulacak.

Otomobilin fiyatlarına bakacak olursak Karoq, 121 bin 900 tl’den başlayan bir etiket fiyatına sahip. Bu fiyatta alacağınız Karoq 1.0 TSI motorla ve düz şanzımanla satın alınıyor. 1.5 TSI DSG ise 163 bin 900 tl’ye, 1.6 TDI DSG ise 159.400 tl’den satın alınabiliyor.

Loading...