Suudi kadınlar ve istedikleri otomobiller

Gürültülü bir sürecin ardından kadınların ayakları artık gaz pedalında! Suudi Arabistan hükumeti kadınların otomobil kullanma yasağını kaldırdı. Peki Suudi kadınlar ne tarz otomobilleri kullanmak istiyor?

Suudi kadınlar ve istedikleri otomobiller

Lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, kadın Suudi müşteri potansiyelinden dolayı kiraz kırmızısı Dawn Drophead Coupe modelinden bir adet elinde bulunduruyor. Ayrıca klasik Ghost modelinden gül kırmızısı ve yıldız ışıltılı tavanlı bir otomobil sipariş edildi.

3-1-1920x1080-kopya

Audi’nin kadın satış temsilcisi Taghreed al-Shomrani ise “Kadınların düşük hacimli motorlara sahip olan otomobillerle sürüşe başlamalarını öneriyoruz. Ama Suudi kadınlar büyük motorlu ve büyük gövdeli otomobiller tercih ediyorlar” dedi.

audi-q2-2017-1600-01-kopya

Samia Weheba, 23 yaşında Audi RS3 kullanıyor. “Bu otomobil özellikle bizim ülkemizde bir erkek otomobili” diyor. Kadın sürücülerin otomobil kullanma yasağı kaldırıldıktan sonra ülkedeki otomobil satıcıları bayan satış temsilcisi işe alımları yaptı. Ayrıca kadınların tercih edeceğini düşünerek parlak renklerde sedan ve mini SUV modeller stokladılar.

b3-bd352_0717sa_m_20180717115821

Weheba, Suudi Arabistan’ın ilk kadın drift pilotu olmak istediğini belirtiyor. “Herkes bana Audi Q2 almamı söylüyordu. Benim ise aklımda ise Audi RS3 modeli vardı. Sizce sarı renkli bir Q2 kullanacak bir kadın mıyım?” diyor.

Sahar Nasief, 64 yaşında ve üzeri açılabilir bir Ford Mustang kullanıyor. Otomobilini gürültülü olduğu için çok seviyor ayrıca sarı renkli olmasının sebebiyse desteklediği futbol takımı…

b3-bd350_0717sa_m_20180717115821

Bir çok kadın kullanıcı için sürüş ekonomik bir zorunluluk durumunda. Ayrıca uzak Bedevi çöllerinde kadınlar gizli bir şekilde zaten otomobil kullanıyorlardı. Çoğu Suudi kadının sürüş ve mekanik bilgisi oldukça yüksek. GMC satış temsilcisi Muhammed al-Dali, çoğu Suudi kadının almak istedikleri otomobillerin motor hacimlerini ve teknik bilgilerini oldukça iyi bir biçimde bildiklerini belirtiyor.

27 yaşındaki Riyadlı Atheer Mohammed ise pembe renkli bir otomobil satın almak istediğini söylüyor. “Bebek pembesi renginde olacak, bu sayede kardeşlerim benim aracımı alamazlar” diyor.

b3-bd354_0717sa_m_20180717115821

Suud Prensesi Aljohara al-Saud ise yüksek bir otomobil kullanmak istediğini bu yüzden de Range Rover Velar istediğini söylüyor. Sürücü lisansı olmayan kadın sürücüler için sadece Riyad’ta olan kadınlar için sürüş okuluna kayıt yaptırmaları gerekiyor. Ancak ciddi bir yoğunluk olduğu için bu süreci başlatma adına 3 aylık sıralar olduğu belirtiliyor.

Loading...