Sözcü Plus Giriş

Tesla’nın üzerindeki kara bulutlar iflasın habercisi mi?

Tesla'nın durdurulamayan kötü gidişine herkes şahit oluyordur, Model 3 üretiminin bir türlü istenilen seviyeye ulaşamaması, Auto Pilot denemelerindeki sorunlar, geriye çağrılan Model S otomobilleri ve son olarak Moody's kredi derecelendirme kurumunun şirketin kredi notunu düşürmesi... Tesla gerçekten iflasa mı gidiyor?

Fatih TAN
11:45 -
Tesla’nın üzerindeki kara bulutlar iflasın habercisi mi?

Markanın kuruluşuna baktığınızda Elon Musk’ın zekasıyla otomotiv sektörüne şekil verecek ve yönlendirecek yeniliklere sahip olduğunu hatta olacağını fark etmemek imkansızdı. Bundan kaynaklı olarak Silikon Vadisi’ndeki bir çok yatırımcı Tesla’ya yatırım yaptı ve Tesla, günümüzde yüz yıldır otomotiv sektöründe olan markalarla yarışır pozisyona geldi.

shutterstock_1038301294-kopya

Roadster, Model S, Model X ve Model 3 otomobillerini tüm otomotiv sektörüne gösterdi. Bu otomobillerin hepsinin ortak noktaları hızlı, maksimum menzile sahip ve minimal tasarım dilinde olmaları. Model 3 ile herkesin satın alabileceği bir otomobil üretmeyi planlayan Elon Musk, basit bir ön ödemeyle araç siparişlerini internet üzerinden almaya başladı. Sonrasında Model 3’ün üretimi bir türlü istenilen seviyeye ulaşamadı…

shutterstock_235457539-kopya

Bu arada Model S, X ve Roadster modelleri 3’e göre daha pahalı ve lüks olmasından dolayı şirket hedeflediği kârlılığı yakalayamıyordu. Model 3’ün de üretiminin bir türlü başlamaması şirketin hisselerindeki değere etki etmeye başladı. Musk, geçtiğimiz yıl sonu Model 3 otomobilinden 20 bin adet üretme ve piyasaya sürme sözü vermişti. Ancak mali raporu gören yatırımcılar dehşete kapıldı. Belgeye göre üretilen araç sayısı 360 ile sınırlı kalmış, şirketin uğradığı zararsa 2.2 milyar dolar olarak belirtilmişti. Bunun ardından gelen Mart ayındaki üretim hedefine kimse inanmadı ve Tesla bir darbe daha aldı.

shutterstock_1048816907-kopya

Bu sıkıntıları gören hissedarlar, Musk’a farklı bir teklifle gittiler. Elon Musk’ı sabit maaştan yoksun bırakan bir anlaşma yapıldı ve Musk’ın maaşı doğrudan Tesla’nın başarısına bağlanmış oldu.

shutterstock_256453009-kopya

Geçtiğimiz hafta Tesla şirketinden yayınlanan haberde Model S’lerdeki direksiyon sistemi kaynaklı bir sorun olduğu yönündeydi ve marka 123 bin adet Model S’i bu sorunu ortadan kaldırmak için geri çağırdı. Bu geri çağırma operasyonu sonucunda şirketin hisseleri yüzde 4 düştü…

tesla-model_s-2013-1600-0c-kopya

50 milyar dolarlık değere sahip olan markanın bu değerini desteklemesi için kâr etmesi gerekiyor. Analistlerin yaptıkları açıklamalarda ise şirketin böyle bir kârlılığı ne yazık ki yok! Durum böyle olduğunda da Tesla, abartılmış bir değere sahip oluyor. Ayrıca Model 3’ün üretimi için gerekli maddi imkanı bulamayan markanın önümüzdeki 18 ay içerisinde 8 milyar dolarlık ödeme yapması gerekiyor. Model 3’ün üretilemiyor olması markanın itibarına, Model S ve X’teki taleplerin düşmesine sebep olurken; ek olarak da Moody’s kredi derecelendirme kurumunun Tesla’nın kredi notunu düşürmesi mali krizi ortadan kaldıracak bir kaynak sorunu da yaşayacağını bizlere gösteriyor.

Son güncelleme: 11:50 31.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more