Sözcü Plus Giriş

Toyota geleceğe bir adım daha atıyor

Toyota, yakıt teknolojilerinde sıfır emisyon salımı olan hidrojeni yaygınlaştırmak adına kapsamlı çalışmalarına devam ediyor. Mirai modelini tanıtan, fabrikada hidrojenli forkliftler kullanan ve hidrojen yakıtlı kamyonlar üreten Toyota, şimdi ise dünyanın ilk hidrojenli gemisi Energy Observer’a sponsor oldu.

Fatih TAN
Güncellenme: 14:50, 05/07/2018
Toyota geleceğe bir adım daha atıyor

Energy Observer yarının enerji ağının daha yaygın ve verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji depolama alanlarına sahip Energy Observer, dünya çapında dolaşarak tanıtım yapacak. Energy Observer herhangi bir sera gazı veya partikül salımı olmayan ilk otonom hidrojen gemi olarak dikkat çekiyor. Geleceğin elektrik tahrikli gemisi, yenilenebilir enerji ve deniz duyundan hidrojen üreten karbonsuz bir sisteme sahip.

energy-observer-2-kopya

2017'de Fransa'da yolculuğuna başlayan gemi, şu anda Akdeniz'de 2019'da Kuzey Avrupa'da olacak. Energy Observer, Olimpiyat Oyunları için 2020'de Tokyo'da olmayı hedefliyor. Toyota, son 20 yıldır hidrojen teknolojisine öncülük ediyor. Kapsamlı testlerle birlikte hidrojenin pratik bir yakıt alternatifi olması için çalışıyor. Hidrojen, hızlı yakıt dolumuna, yüksek menzile ve emisyonsuz sürüşe imkan veriyor.

energy-observer-4-kopya

Bu satırları okuduktan sonra diyeceksiniz ki otomotiv ile bu durumun ne alakası var(?), kısaca belirtmem gerekirse durum şu,

Toyota, Energy Observer gemisi üzerinde deneyeceği hidrojen merkezli alternatif yakıt planlarını hem iyileştirecek hem de herkesin kullanabilmesi için maliyetini düşürecek. Ayrıca Japon marka zaten bu tarz yakıtla çalışan bir otomobile sahip, Mirai…

toyota-mirai-2016-1600-06-kopya

Geleceğe yön vermek, geleceğe göre şekillenmek böyle oluyor…

Yayınlanma Tarihi:16:00,