Sözcü Plus Giriş

Trump ve AB kılıçlarını kuşandı!

Avrupa ve Trump arasındaki tartışma, Trump'ın geçen hafta ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini duyurmasıyla başladı! AB ile Trump arasında yaşanan vergi gerilimi Türkiye'deki otomotiv pazarına olumlu yönde yansıyabilir. Eğer AB'den Amerika'ya giden otomobillerdeki vergi oranları yüzde 2.5'dan yüzde 35'e çıkartılırsa, bu otomobiller Türkiye otomotiv pazarında fiyatların azalmasına sebep olabilir.

Fatih TAN
10:13 -
Trump ve AB kılıçlarını kuşandı!

Trump’ın yaptığı yeni vergi açıklamaları Avrupalı üreticileri zor durumda bırakacak nitelikte.

3-kopya

Trump’ın twitter hesabından yaptığı en son vergi açıklaması şu şekilde ;

“AB, zaten yüksek vergilerini daha da artırmak istiyorsa ve ABD şirketlerinin orada iş yapmasının önüne engel koyuyorsa biz de basit bir şekilde ABD’ye serbestçe gelen arabalarına vergi uygulayacağız. Onlar arabalarımızın orada daha fazla satmasını imkansız hale getiriyorlar. Büyük ticari dengesizlik.”

2-kopya

Ayrıca Trump “aptalca” olarak tanımladığı ticari anlaşma ve politikalardan dolayı ülkesinin ticaret açığının yıllık 800 milyar doları bulduğunu iddia etti.

Amerika’nın 2016 yılındaki Avrupa markalı otomobil ithali 1.2 milyondan fazla. Bu tarz vergi anlaşmazlığı dünya ekonomistleri tarafından gelecekle alakalı vergi savaşına yol açacağı konuşuluyor. Bakarız belki de bu sayede otomobil fiyatlarındaki vergiler üzerinde ülkemizde de indirim olur. Üreticilerin ellerinde kalan otomobillerin satılması adına uygulanacak olan pazarlama stratejileri doğrultusunda bizde satın alma fiyatı konusunda avantajlı pozisyona geçebiliriz. Amerika AB’den ithal edilen otomobillere yüzde 2.5 vergi uygularken, Amerikan otomobillerine yüzde 10 vergi uyguluyor.

4-kopya

Alman otomobil üreticilerinden VW, Daimler ve BMW’nin Amerika’da fabrikaları bulunuyor. BMW’nin Güney Karolina’daki fabrikasında 9000 kişiden fazla çalışanı var.

bmw-ag-kopya

Mercedes ve BMW markalarının dünyadaki toplam satışlarının yüzde 15’i bu pazarda gerçekleşirken, VW’nin satışlarının yüzde 5’i, Audi’nin de yüzde 15’i Amerika’da oluyor.

daimler-ag-kopya

Geçtiğimiz yıl Alman Otomotiv Ticaret Birliği, “Amerika’nın getireceği yeni vergi sistemi özellikle otomotivde kendi ayağına sıkması” anlamına gelen bir açıklama yapmıştı. 2017 yılında Trump, Alman otomobilleri için yüzde 35’lik bir vergi uygulamasından bahsetmişti. Eğer AB’den Amerika’ya giden otomobillerdeki vergi oranları yüzde 2.5’dan yüzde 35’e çıkartılırsa, bu otomobiller Türkiye otomotiv pazarında fiyatların azalmasına sebep olabilir.

Amerika’da 2018 yılı ocak ayı rakamlarına göre en çok tercih edilen markalar ise;

Mercedes-Benz : 27498 adet

daimlerag1-kopya

VW : 24744 adet

vwus-kopya

BMW : 19016 adet

bmwag-kopya

Audi : 14511 adet

audi-us-kopya

Volvo : 5567 adet

volvous-kopya

Porsche : 4816 adet

porscheus-kopya
Son güncelleme: 11:38 05.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more