Sözcü Plus Giriş

VW CEO’su Matthias Mueller gidiyor mu?

Volkswagen markasının CEO'luğuna Porsche'deki görevini bırakarak geçen Mueller hakkında bugünlerde görev değişimiyle alakalı dedikodular konuşuluyor. Gerçekten Mueller de gidecek mi?

Fatih TAN
Güncellenme: 09:54, 11/04/2018
VW CEO’su Matthias Mueller gidiyor mu?

Reuters’ın haberine göre Volkswagen AG, marka yönetim sisteminde değişiklik yapacak! Bu değişiklik kapsamında Mueller görevden ayrılacak. Konuyla alakalı markaya, değişikliklere uyum göstereceğini belirten Muller’in Herbert Diess’in yerine geçirilmesi planlıyor. Bu sayede markanın yönetimi revize edilecek ve revizyon işlemi daha kapsamlı olacak. Revizyona sebep ise markanın dizel motorlu araçlarına uyguladığı yanıltıcı yazılım.

matthias-mueller-kopya

VW’nin yanıltıcı yazılımlı otomobillerinden kaynaklı aldığı cezalar, toplattığı otomobiller ve dizel motorları üzerindeki değişimler Amerika ve Avrupa’daki yetkili birimleri memnun etmediği düşünülen konular arasında. Memnun olmadıkları için de özellikle markada köklü değişimler istiyorlar. Bu köklü değişimlerin en önemli adımının da yönetim değişimi olduğunu düşünen VW AG böyle bir adım atmış durumda.

2015 yılında yaşanılan bu dizel skandalı VW tarafından artık geride bırakılmak isteniyor. Salı günü yapılan görüşmelerde markanın yenilenmesi adına Mueller’in yerinin değiştirileceği de konuşuldu. 2015 yılında BMW’den VW’ye katılan Diess Mueller’in yerini alacağa benziyor. 2015 yılında yaşanan olaylar sonucunda kontrolü eline alan Mueller’in sözleşmesi 2020 yılında son bulacak.

herbert-diess-kopya

Otomobil üreticisinin yönetiminden gelen bilgilere göre yönetim kurulu cuma günü toplanacak. Bu toplantının en önemli sebeplerinden biri VW Ticari araç bölümünün halka arzı. VW dizel motor konularından sonra elektrikli otomobil üretimine ve mobiliteye yatırımını arttırdı. Bu yatırımlar ve odaklanılan farklı konular yüzünden markanın ticari araç satışları istenilen rakamlara ulaşamadı. Cuma günkü toplantıda marka yönetimi bu konularla Mattias Mueller konusu üzerine yoğunlaşacağa benziyor…

shutterstock_319837961-kopya
Yayınlanma Tarihi:08:28,