Sözcü Plus Giriş

Yeni X5 2019 yılında Türkiye’de olmayacak!

Alman otomobil üreticisi BMW'nin en önemli modellerinden biri olan X5, yeni versiyonuyla 2019 yılında Türkiye'de satılmayacak. Bunun sebepleriyse aslında birden fazla. En önemli sebep Trump'ın Çin'e açtığı ticaret savaşının Avrupa'ya oradan da Türkiye'ye yansıması ve Türkiye'nin Amerika'dan ithal edilecek olan otomobil modellerine yüzde 120 gümrük vergisi uygulaması. Bir diğer yüksek döviz kurları... Otomobil Türkiye'ye ithal edilse fiyatı 1.5 milyon lirayı aşıyor! Yüksek satış fiyatından dolayı marka otomobilini Türkiye'ye getirmiyor.

Sozcu.com.tr
16:09 -
Yeni X5 2019 yılında Türkiye’de olmayacak!

Amerika otomotiv pazarına dışarıdan bir göz olarak baktığınızda SUV modellerin yoğunluğunu fark edersiniz, çünkü Amerika aslında bir SUV cennetidir. Avrupalı markalar da SUV modellerini bu pazara satmak için elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden BMW, Volkswagen, Audi, Mercedes gibi markalar SUV modellerini Amerika’da kurdukları tesislerde üretiyorlar.

bmw-x5-2019-1600-2f-kopya

BMW, bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda özellikle suv ailesinin en önemli modelleri olan X3, X4, X5 ve X6 modellerini Amerika’da üretiyor. Konumuzun ana noktası olan X5 Avrupa içinde Amerika’da üretilip oradan ithal edilecek bir model. Türkiye pazarında da bu durumda Amerika’dan ithal edilen X5’ler satılacak.

bmw-x5-2019-1600-72-kopya

Yazının ilk cümlelerini hatırlarsak da bu durumda X5’in fiyatı 1.5 milyon TL’yi bulacak. Konuyla alakalı açıklama yapan Borusan Otomotiv BMW, MINI ve BMW Motorrad Genel Müdürü Uğur Sakarya, “Bu sebeple 2019 yılının sonuna kadar BMW X5’i Türkiye’ye getiremeyeceğiz. Dolayısıyla, mevcut 2.0 dizel motorlu, ek gümrük vergisi devreye girmeden önce ithal ettiğimiz BMW X5’lerin müşterilerimiz için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Aralık ayına özel BMW X5’leri yüzde 18 KDV avantajıyla, 618.000 TL’den başlayan fiyatlarla ve 30.000 TL’ye varan takas desteği veya 150.000 TL kredi seçeneğiyle sunuyoruz,” diye konuştu. Yani 2019 yılında yeni X5 modelini yollarda görmemiz biraz zor olacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more