‘2,6 milyon bebek doğduktan sonraki ilk ay ölüyor’

UNICEF'in son yayınladığı rapor, dünyada 2,6 milyon bebeğin doğduktan sonra ilk ay içinde, bunlardan 1 milyonunun ise doğduğu gün öldüğünü gösteriyor. Üstelik bu ölümlerin çoğunluğu önlenebilir sebeplerden kaynaklanıyor. Rapora göre dünyada yenidoğan ölümlerinin en çok görüldüğü ülke ise Pakistan.

‘2,6 milyon bebek doğduktan sonraki ilk ay ölüyor’

UNICEF (The United Nations Children’s Fund), yayınladığı raporda dünya genelinde yenidoğan ölümlerini gözler önüne serdi. Buna göre dünya çapında 2,6 milyon bebe doğduktan sonra ilk altı ay içerisinde ölüyor. Yenidoğan ölümlerinin en fazla görüldüğü ülke Pakistan olurken, ölüm nedenleri olarak en fazla erken doğum ve sağlık hizmetlerine ulaşamamak gibi etkenler gösteriliyor.

1 MİLYON BEBEK, DOĞDUĞU GÜN ÖLÜYOR

unicef

Dünya çapında 2,6 milyon bebek, doğumunun ilk ayında hayatını kaybederken, bu rakama dahil olan yaklaşık 1 milyon bebek ise doğduğu gün ölüyor. UNICEF tarafından yayınlanan bu rapora göre, ölüm vakalarının yüzde 80’inden fazlası doğumdan sonraki ilk ayda gerçekleşirken, ölüm nedenlerinin başında erken doğumun ardından muayene eksikliği, doğumda yaşanan sorunlar ve akciğer iltihaplanması ve kan zehirlenmesi geliyor. Ayrıca yenidoğan ölümlerinin en çok görüldüğü ülkelerin yoksul ülkeler olduğu da raporun sonuçlarından okunabiliyor.

ÜLKELER ARASINDA BÜYÜK FARK VAR

Ortalama yenidoğan ölüm oranı, kalkınmakta olan ülkelerde binde 27 iken, bu rakam sanayileşmiş ülkelerde binde üç. Rapor, en yüksek yenidoğan ölüm oranına sahip 10 ülkeden 8’inin Sahraaltı Afrika ülkeleri olduğunu gözler önüne seriyor. Bu ülkelerde hamile kadınların yoksulluk, çatışmalar ve sağlık hizmetlerinin yetersizliğinden ötürü yeterince tıbbi destek alamadıklarının altı çiziliyor.

Raporda bebeklerin hayatta kalma oranının en yüksek olduğu ülkelerin Japonya, İzlanda ve Singapur olduğu belirtilirken, listenin en altındaysa Pakistan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Afganistan geliyor. İstatistiklere göre, doğduktan sonraki ilk aylarında hayatta kalamayan bebek sayısı Pakistan’da 22 iken, bu oran Japonya’da 1. Rapordaki listede 12’nci sırada yer alan Almanya’da ise her 435 bebekten biri ölüyor.

Rapora göre, gerekli eğitimi almış ebelerin anne, anne adayı ve çocuklara rehberlik etmesiyle çoğu ölüm vakasının önlenmesi mümkün. UNICEF buna ek olarak temiz su, dezenfektan, emzirme, iyi beslenme ve doğum sonrası ciltten cilde temasın önemini vurguluyor.

YENİ BİR KAMPANYA BAŞLATILDI

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, raporla ilgili yaptığı açıklamada “Bu vakaların çoğunun önlenebilir olduğu düşünüldüğünde belli ki dünyanın en yoksul bebeklerini korumakta başarısız oluyoruz” şeklinde konuştu.

Bu veriler ışığında “Her Çocuk Yaşasın” (Every Child ALIVE) adında yeni bir kampanya başlatan UNICEF’in icra direktörü Fore, “Atacağımız yalnızca birkaç küçük adımla bu küçük canların her birinin ilk minik adımlarını atmalarını sağlayabiliriz” dedi.

Loading...