Sözcü Plus Giriş

Abla kardeş obeziteyle savaşıyor… Henüz 2,5 yaşında 50 kiloya ulaştı

Niğde'de yaşayan Şenol ve Ayşe Sarıdaş çiftinin aşırı kilolu 2 çocuğu, yaşıtları gibi hareket edememenin sıkıntısını yaşıyor. Doğumlarından itibaren 40 gün sonra kilo almaya başlayan çocuklardan 11 aylık olan Yılmaz 25 kiloya, 2,5 yaşındaki Semanur ise 50 kiloya kadar çıktı.

Güncellenme: 16:00, 21/05/2018

Merkeze bağlı Edikli beldesinde yaşayan Sarıdaş çiftinin çocukları, doğumlarından 40 gün sonra aşırı kilo almaya başladı. Sarıdaş çifti, 25 kiloya ulaşan 11 aylık Yılmaz Buğra ve 50 kilo olan 2,5 yaşındaki Semanur’un bu durumuna üzülüyor.

nigde-aa

Anne Ayşe Sarıdaş (24), gazetecilere, çocuklarının hızlı kilo alması nedeniyle Kayseri’deki hastanelere gittiklerini ancak yapılan muayenede nedeninin tam olarak  bulunamadığını söyledi. Çocuklarının rahatsızlığına teşhis konulamadığını anlatan Sarıdaş,
şöyle konuştu:
“Çocuklarımda doyma hissi bulunmadığı için hızla kilo almaya devam ediyorlar. Ayda ortalama 3 kilo alıyorlar. Kızım yürüyemiyor, koşamıyor, yaşıtları gibi oyun oynayamıyor, hep oturuyor,  hareket edemiyor. Bir an önce yürümesini, koşmasını, oynamasını istiyorum. Yardım olmadan çocuklarımı taşıyamıyorum. Kızımın yaşındakiler koşarken o yürüyemiyor. Evde otururken bile kilosundan dolayı daralıyor ve nefes alıp vermekte zorlanıyor.

nigde-aa-1

Çocuklarımın diğer çocuklar gibi normal olmasını, koşup oynamalarını istiyorum. Oğlumun şu an emeklemesi gerekiyor ama emekleyemiyor.  Çok huzursuzlar, geceleri uyuyamıyorlar. Maddi imkanımız yok, eşim  hamallık yapıyor. Çocuklarımı daha iyi doktorlara götürmek için  yardım istiyorum.”

AA

İlginizi ÇekebilirBeslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay: Neden sürekli yemek düşünür olduk?Beslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay: Neden sürekli yemek düşünür olduk?İlginizi Çekebilir'Çocuklarda hiperaktivite ve obeziteyi tetikliyor''Çocuklarda hiperaktivite ve obeziteyi tetikliyor'İlginizi ÇekebilirÇocukları obeziteden korumanın 10 adımıÇocukları obeziteden korumanın 10 adımı
Yayınlanma Tarihi:15:37,