Anne sütündeki alkol çocukları olumsuz etkileyebiliyor

Emzirme döneminde annenin alkol tüketmesi, bebeğin bilişsel yeteneklerini olumsuz etkiliyor.

Anne sütündeki alkol çocukları olumsuz etkileyebiliyor

Avustralya’da yürütülen bir çalışmada, annenin emzirirken alkol tüketmesinin çocuğun bilişsel yeteneklerini olumsuz yönde etkileyebileceği tespit edildi.

Araştırmada, alkol alan anne sütüyle beslenen ve beslenmeyen 5 bin 107 bebek, 6-7 yaşlarına kadar 2 yılda bir incelendi.

Alınan veriler doğrultusunda emzirme sırasında alkol alan annelerin çocuklarının sözel olmayan muhakeme yeteneklerinin emzirme sırasında alkol kullanmayan annelerin çocuklarınkine göre daha zayıf olduğu belirtildi. Değerlendirme doğum öncesi alkol tüketimi, anne yaşı, gelir, doğum ağırlığı, kafa travması diğer faktörlerden bağımsız olarak yapıldı.

Anne sütünü arttıran besinler neler? İşte süt yapan yiyecekler... İlginizi Çekebilir Anne sütünü arttıran besinler neler? İşte süt yapan yiyecekler...

Sydney’deki Macquarie Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Louisa Gibson ve Melanie Porter, yaptığı açıklamada, bu çalışmanın anne sütü yoluyla alkole maruz kalmanın bilişsel gelişimi olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Araştırmanın aynı zamanda  anne sütündeki etanolün normal beyin gelişimini etkileyebileceğini gösteren hayvan çalışmaları ile tutarlı olduğuna işaret edildi.

Araştırmanın sonuçları “Pediatrics” dergisinde yayımlandı.

AA

Loading...