Reklamsız Sözcü

AVM hastalıklarından nasıl korunuruz?

Ülke olarak AVM'lerde vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Ancak uzmanlar özellikle kış aylarında AVM'lerin bir hastalık yuvası olduğunu söylüyor. Peki bu hastalıklardan nasıl korunuruz?

android-time 11:07
AVM hastalıklarından nasıl korunuruz?
Ülke olarak AVM'lerde vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Ancak uzmanlar özellikle kış aylarında AVM'lerin bir hastalık yuvası olduğunu söylüyor. Peki bu hastalıklardan nasıl korunuruz?

Tatil günlerinde en çok vakit geçirilen yer olarak AVM’ler hastalık riski barındırıyor. “AVM’lerde ne kadar uzun vakit geçirilirse, hastalanma riskinin o kadar artar” diyen Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, bu hastalıklardan nasıl korunabileceğimizi anlattı.

PLAZALAR VE AVM’LER RİSKLİ

levent-plazalar

Kış aylarında kalabalık oranı artan ve çoğu zaman yeterli hava sirkülasyonun sağlanamadığı alışveriş merkezlerinde hastalık kapmak ne yazık ki çok kolay. Elbette, farklı hastalıklar farklı şekillerde ve şartlarda bulaşıyor ancak, hasta birinin öksürmesiyle ortaya çıkan virüsler başka birini (hava sirkülasyonu yoksa) hemen hasta edebilir. Plazalarda çalışanların birden topluca hastalanmaya başlaması örneğinde olduğu gibi alışveriş merkezleri de aynı riski taşıyor.

AVM’LER EN ÇOK HANGİ HASTALIKLARI BARINDIRIYOR?

Kış aylarında AVM'lerde hem hava temizliğinin tam yapılmaması hem insanların dışarıda olmak yerine kapalı bir alanda sosyalleşme arzusu, hastalanma oranını artırıyor. En çok da solunum yolu enfeksiyonlarının yaşandığını görüyoruz. AVM'lerde grip, nezle ve benzeri basit solunum yolu hastalıkları daha tehlikeli hale dahi gelebilir. Ayrıca, ortak yemek alanlarında kullanılan masalar ve diğer materyaller ne yazık ki yeterince hijyenik olamayabiliyor. İyice temizlenmeyen ve dezenfekte edilmeyen ortak alanlarda yenilen yemekler zehirlenmeye yol açabilir, ishal ve kusma gibi sonuçlar doğurabilir.

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Virüsler havada kalsa da çoğu zaman diğer kimselere ulaşamayabilir, ancak belli bir ortak alan noktasına yapıştıysa, siz orayı ellediğinizde size de bulaşma riski yüksek. Dolayısıyla, AVM'lerde kullandığınız yemek masası, sandalye, merdiven tutacağı, asansör düğmeleri ve benzeri birçok alana dokunmamaya çalışın, elinizi yüzünüze ve gözünüze değdirmeyin, ellediyseniz bol su ve sabun ile yıkayın. Ayrıca oturacağınız masayı yemek yemeden önce dezenfektan ıslak mendille temizlemek hastalığın kovuşturmasında yardımcı olacaktır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more