Bu diyet depresyonu önlüyor

Londra Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, Akdeniz diyetinin depresyonu önleyebileceği sonucunu ortaya koydu.

Bu diyet depresyonu önlüyor

Akdeniz diyetinin, depresyonun önlenmesine yardımcı olabileceği bildirildi.

Sonuçları “Molecular Psychiatry” dergisinde yayımlanan, son 8 yılda yapılan 41 araştırmayla ilgili değerlendirme, meyve, sebze, tahıl, balık, kabuklu yemiş ve zeytinyağı temelli Akdeniz tipi beslenmenin, ruh sağlığına iyi geldiğini gösterdi.

Londra Üniversitesinden doktor Camille Lasalle liderliğindeki uzmanların değerlendirmesinde, tüketilen yiyeceklerin, depresyon riskinin düşürülmesinde fark yaratabileceğinin gözlendiği belirtildi.

Çalışmanın, çok fazla şeker ve işlenmiş gıdanın yer aldığı beslenme biçiminin depresyon riskini arttırabileceği fikrini verdiğine işaret edildi.

Depresyon tedavisine beslenmenin dahil edilmesi için konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiği de vurgulandı.

Geçmişte yapılan araştırmalar, Akdeniz diyetinin, kalp hastalığında risk faktörleri Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol olasılığını düşürebileceğini ortaya koymuştu.

Yine Akdeniz tipi beslenenlerin uzun yaşama ve kilo almama olasılığının yükseldiği görülmüştü.

AA

Antidepresan kullanımı 4 yılda iki katına çıktı İlginizi Çekebilir Antidepresan kullanımı 4 yılda iki katına çıktı
Loading...