Sözcü Plus Giriş

CA 15-3 nedir? CA 15-3 yüksekliği ne anlama gelir?

Kanser antijeni 15-3 (CA 15-3), meme kanseri tedavisine ve hastalık nüksüne yanıtı izlemek için kullanılır. CA 15-3'ün referans aralığı 30 U / mL'den azdır. Aralığın üst sınırı, test için kullanılan laboratuara ve kite bağlı olarak değişir. Peki, CA 15-3 yüksekliği ne anlama gelir? Merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Sozcu.com.tr
10:18 -
CA 15-3 nedir? CA 15-3 yüksekliği ne anlama gelir?

Meme kanserine sahip olmanız halinde yapılması istenen bir kan testi olan, kanser antijeni 15-3 (CA 15-3) nedir? CA 15-3 yüksekliği ne anlama gelir? Bilmeniz gerekenlerle ilgili aradığınız her şey haberimizde…

CA 15-3 NEDİR?

Kanser antijeni 15-3 (CA 15-3), normal göğüs hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. Kanserli göğüs tümörleri olan birçok insanda, CA 15-3 ve ilgili kanser antijeninin 27.29’un üretimi artmıştır. CA 15-3 kansere neden olmamakta daha çok tümör hücreleri tarafından saçılmakta, kan dolaşımına girerek kanser seyrini takipte yararlı bir tümör belirtecine dönüşmektedir. Erken lokalize meme kanseri olan kadınların yaklaşık % 10’u ve metastatik meme kanseri olanların ise % 70’inde CA 15-3 yükselmektedir. CA 15-3 ayrıca sağlıklı kişilerde, kolorektal kanser, akciğer kanseri, siroz, hepatit, ve iyi huylu meme hastalığı gibi kanser, rahatsızlıklar veya hastalıklar olanlarda da yükselebilmektedir. CA 15-3 erken evre meme kanserlerinin çoğunda yükselmeyeceğinden, meme kanseri taramasında kullanılmaz. CA 15-3’ün referans aralığı 30 U / mL’den azdır.

CA 15-3 testi, bir iğne ile yapılan bir kan testidir. Genellikle özel bir laboratuvarda veya hastane laboratuarında yapılır. Özel hazırlık yapmanıza gerek yoktur.

CA 15-3 YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

CA15-3 seviyeleri kanserli ve kanserli olmayan koşullarda normalden daha yüksek olabilir. CA15-3, çoğu zaman vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan meme kanserinde artmaktadır.

Genel olarak, kandaki CA15-3 seviyesi arttıkça, vücutta daha fazla kanser olasılığını akla getirir. Meme kanseri, kemiklere, karaciğere veya her ikisine yayıldığında, seviyeler en yüksek seviyededir. CA15-3 seviyesi düşerse veya normale dönerse, bu tedavinin olumlu olduğu anlamına gelebilir. Eğer seviyeler zamanla artarsa, kanserin tedaviye iyi yanıt vermediği, hala büyüyeceği veya geri geldiği anlamına gelebilir (tekrarlayan).

CA15-3, akciğer, pankreas, yumurtalık ve prostat kanserinde normalden daha yüksek olabilir, ancak bu seviyeler meme kanseri kadar yüksek değildir.

CA 15-3’ü arttıran kanserli olmayan durumlar arasında endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık ve karaciğer hastalığı bulunur. Hamilelik sırasında da artırılabilir. Bu koşullar ile, CA15-3 seviyeleri genellikle sadece çok yüksek gider. Genellikle zaman içinde artmaya devam etmezler.

İLGİLİ HABEREOS: Eozinofil nedir? Eozinofil düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?EOS: Eozinofil nedir? Eozinofil düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? İLGİLİ HABERCA 125 nedir? CA 125 yüksekliği ne anlama gelir?CA 125 nedir? CA 125 yüksekliği ne anlama gelir? İLGİLİ HABERAFP: Alfa Fetoprotein nedir? AFP yüksekliği ve düşüklüğü neden olur?AFP: Alfa Fetoprotein nedir? AFP yüksekliği ve düşüklüğü neden olur?
Son güncelleme: 10:19 29.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more