Sözcü Plus Giriş

Çocuklukta yapılan bademcik ameliyatı faydalı mı?

Avustralyalı bilim insanları, 10 yaşından önce bademcik ameliyatı olmanın risklerini açıkladı.

null
Güncellenme: 12:22, 12/06/2018
Çocuklukta yapılan bademcik ameliyatı faydalı mı?

Çocuklukta yapılan bademcik ameliyatının, uzun vadede özellikle solunum yolu ve enfeksiyon hastalıklarıyla alerji riskini arttırdığı bildirildi.

WebMD’nin haberine göre, Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı araştırma, 10 yaşından önce bademcikleri alınan kişilerin, 30’a kadar astım ve zatürre gibi solunum yolu rahatsızlıklarına, enfeksiyon ve alerjiye yakalanma olasılıklarının yükseldiğini gösterdi.

Araştırma çerçevesinde Danimarka’daki sağlık kayıtlarından faydalanılarak, 10 yaşından önce bademcikleri ya da geniz eti veya her ikisi birden alınan 60 binden fazla çocuk takip edildi.

Bu çocukların sağlık kayıtları, 1979-1999 yıllarında dünyaya gelen 1,2 milyon akranlarına ait verilerle karşılaştırıldı.

Araştırmada, bademcikleri ve geniz eti alınan çocuklarda uyku bozukluğu ve bademcik iltihabının büyük ölçüde azaldığı, öte yandan 30 yaşına kadar sinüzit gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının iki ila üç kat arttığı gözlendi.

Uzmanlar, bu grupta enfeksiyon ve alerji riskinin de solunum yolu rahatsızlıkları kadar yüksek olmasa da artış gösterdiğini kaydetti.

Araştırma ekibinin lideri Sean Byars, “Mümkünse çocuklukta bu tür ameliyatlardan kaçınılmasının uzun vadede sağlık için daha faydalı olabileceğini” söyledi.

AA

İlginizi ÇekebilirÇocuklarda bademcik alınmalı mı küçültülmeli mi?Çocuklarda bademcik alınmalı mı küçültülmeli mi?İlginizi ÇekebilirBademcik iltihabı nedir? Neden olur? İşte belirtileri teşhisi ve tedavisi...Bademcik iltihabı nedir? Neden olur? İşte belirtileri teşhisi ve tedavisi...