Çok tüketiliyor ama… Limonlu su içmenin zararları

King's College London Üniversitesi araştırmacıları, asitli yiyecek ve içecekleri tüketmenin diş minesini aşındırdığı ortaya çıktı. Örneğin çokça tüketilen limonlu su bu içeceklerden biri. İşte diğer asidik gıdalar...

Çok tüketiliyor ama… Limonlu su içmenin zararları

Asitli içecekler, tatlandırılmış meyve çayları ya da diyet içecekler… İngiliz Diş Dergisi’nde (British Dental Journal) yayımlanan araştırmaya göre, bu tip yiyecek ve içecekleri tüketmek diş minesini aşındırıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre dişleri aşırı derecede aşınmış 300 kişinin beslenme alışkanlıklarını inceledi ve meyve şurupları, tatlı içecekler, meyve çayları, diyet içecekler, tatlandırılmış içecekler ve lezzetlendirilmiş su gibi içeceklerin asidik olduğu için dişleri ayırabildiği ortaya çıktı.

YUDUMLAMAK VE YUTMADAN AĞIZDA TUTMAK ZARARLI!

dis-stres

Ayrıca sürekli olarak bu içecekleri yudumlamanın ve yutmadan ağızda tutmanın aşındırma risklerini artırdığı aktarıldı.

Araştırmanın başında bulunan Dr. Saoirse O’Toole, bulgularını şöyle açıklıyor:

ÖĞLEN ELMA YEDİYSENİZ AKŞAM ASİDİK BİR GIDA TÜKETMEYİN

*Eğer bu içecekleri uzun bir süre boyunca içerseniz, beş dakikadan fazla gibi, ya da onlarla ağzınızda oynarsanız, bütün bir meyveyi yemek yerine kemirirseniz, bunlar gerçekten de dişlerinize zarar verebilir.

*Eğer öğle yemeğinde atıştırmalık olarak elma yiyecekseniz, akşamüstü asidik başka hiçbir şey tüketmeyin.

*Eğer akşam şarap içecekseniz, sabah meyve yemeyin.

*Diyetinizi dengeleyin.

LİMONLU SU İÇENLER DİKKAT!

Araştırmacılar bir dilim limon içeren su tüketen ya da sıcak meyve çaylarını yemekler arasında en az iki defa tüketen kişilerin ortalama ya da ciddi diş minesi aşınmasına uğraması riskinin 11 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Ancak bu rakam, bu içecekler yemeklerle beraber alındığında yarıya iniyor.

Araştırmacılar bunun sebebini yemek yerken tükürüğün üretiminin artmasına ve tükürüğün de alkalik yapısı sayesinde asidin etkisini azatmasına bağlıyor.

Şeker içermeyen içeceklerin de tatlandırılmış içecekler kadar zararlı olduğu belirtiliyor.

Sirke ile turşu ürünlerinin de diş aşınmasına yol açabileceği ifade ediliyor.

Bu tarz içecekler tüketildikten sonra su ve süt gibi besleyici içeceklerin ve bu içeceklerin etkisini nötrleyecek peynir gibi yiyecekleri almanın faydalı olacağı aktarılıyor.

ASİDİK YİYECEK VE İÇECEKLER HANGİLERİ?

Alkol
Meyveli çaylar
Tatlandırılmış su
Meyve şurupları
Diyet ürünler
Şekerlendirilmiş içecekler

ASİDİK OLMAYAN İÇECEKLER

Su
Çay
Kahve
Süt
Soda

ŞEKER AŞINDIRMIYOR, ÇÜRÜTÜYOR

Bakterileri içermeyen kimyasal süreçler sonucunda dişteki sert maddenin kaybedilmesi anlamına geliyor.
Şekerden ziyade yiyecek ya da içeceklerin asidik yapısı daha etkili. Bakteri ve şeker dişlerin çürümesine yol açıyor, aşınmasına değil. Diyet, yaşam tarzı, çevre ve bazen ilaçlar riski artırabiliyor. Florür içeren diş macunları ya da beslenme tarzınızı ayarlamak riskleri azaltabilir.

Ağızdaki acil durum belirtileri neler? (Ağız ve Diş Sağlığı Haftası) İlginizi Çekebilir Ağızdaki acil durum belirtileri neler? (Ağız ve Diş Sağlığı Haftası)
Loading...