Sözcü Plus Giriş

Dalak nedir? Dalak hastalıkları nelerdir? İşte tedavi yöntemleri…

Dalak denildiği zaman ilk akla gelenler kansızlık ve kan hastalıklarıdır. Bildiğimiz anlamda dalak hastalığı genellikle dalak büyümesidir. Peki dalak neden büyür? Dalak hastalıkları neden olur? Belirtileri nelerdir ve Dalak hastalıkları nasıl tedavi edilir? İşte bilmeniz gerekenler...

Sozcu.com.tr
11:44 -
Dalak nedir? Dalak hastalıkları nelerdir? İşte tedavi yöntemleri…

Dalak, 75-100 gr ağırlığında, 15x8x3 cm boyutlarındadır. Karın sol üstkadranında, midenin arkasında sol diyafragmanın hemen altında yer alır. Yaşam için mutlaka olması gereken bir organ değildir.

Kişinin hareketi esnasında kanın hacmini koruyan dalaktır. Lenfosit yapımı, eritrosit yıkımı kanı filtre etme, vücudu koruyucu maddeler oluşturma,kan yapımına katkıda bulunma, kan dağılımını dengeleme dalağın görevleridir.

DALAK HASTALIKLARI NELERDİR?

Tümör: Normal dalak dokusundan farklı,büyüme eğilimi gösteren,içi solid doku dediğimiz daha sert doku ile kaplı kitlelere denilmektedir. İyi huylu tümörler ve Kötü huylu tümörler olarak ikiye ayrılırlar.

Abse: Vücudumuzun diğer taraflarında olduğu gibi içi cerahatla dolu olan kitlelere denilmektedir.

Kist: Dalak içinde içi sıvı dolu iyi huylu tümörler dalak kisti olarak tanımlanır. Dalak kisti farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yalancı kistler, hidatik kistler, doğuştan olan kistler, damar kaynaklı kistler

DALAK HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kansızlık, halsizlik, aşırı terleme, karında şişlik, çabuk yorulma, sol böğrün alt kaburganın altında el ile basılınca hissedilen şişlik, dalak büyümesi, nefes kesikliği, tıkanmalar görülür.

DALAK HASTALIKLARININ TEDAVİSİ

Hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına ve doktorlara gitmek gereklidir. Herhangi bir sebep bulunamaması durumunda, hasta olan kişilerin, kereviz, semizotu, enginar, havuç, pazı, üzüm, kayısı, incir, salatalık, taze ceviz, badem, lahana, pırasa, dereotu, maydanoz, mevsimlik sebze-meyve, özellikle kara üzüm ve üzüm pekmezini bol miktarda tüketmesi gerekir.

İLGİLİ HABERBu besinler kansızlıkla savaşıyor!Bu besinler kansızlıkla savaşıyor! İLGİLİ HABERBağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?
Son güncelleme: 13:55 30.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more