Sözcü Plus Giriş

Doktor vekilden kısırlık uyarısı! ‘Türkiye’de 2,5 milyon çift…’

MHP’nin doktor Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul, Türkiye’de 2,5 milyon çiftin çocuk sahibi olma konusunda sorun yaşadığını açıkladı. Yurdakul, ‘’Kısırlık, birey ve toplum sağlığı üzerine ciddiye alınması gereken etkilere sahip önemli bir sorun… Kısırlığın görülme sıklığı, yüzde 10-15 aralığında bulunuyor. Ülkemizde yaklaşık 2,5 milyon çift çocuk sahibi olmakta sorun yaşıyor. Her 6 aileden biri bu sorunla karşı karşıya’’ dedi.

Kamil ELİBOL
14:12 -
Doktor vekilden kısırlık uyarısı! ‘Türkiye’de 2,5 milyon çift…’

Antalya Milletvekili Yurdakul TBMM'de yaptığı açıklamada, kısırlık sorununun büyük oranda çevresel şartlar ve gıda güvenliğinden etkilendiğini belirterek şunları söyledi:

SAĞLIKLI GIDA

“Temiz hava, temiz su, genetiği sağlıklı gıdalara ulaşım günden güne zorlaşıyor. Çalışma hayatı ve günlük yaşam, baştan sona stres kaynağı. İnfertilite yanı kısırlık, yalnızca bireylerin değil toplumumuzun da dinamiklerini etkileyen genel bir sorun oldu. Bu nedenle, çevre şartlarının iyileştirilmesi ve doğanın korunması adına geniş kapsamlı bir seferberlik başlatmak zorundayız.

Kısırlık tedavisinde araştırma geliştirme faaliyetlerine yönelik bütçe ayrılmalı, ihtiyaç sahibi ailelerin kısırlık tedavileri devlet olarak üstlenilmelidir. Önleyici tıp politikamız çerçevesinde kısırlığa neden olan tümör ve varikosel gibi hastalıklara erken tanı konularak bu sorunun önüne geçilmelidir.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more