Sözcü Plus Giriş

‘Elektronik sigaralar düşündüğünüzden daha zararlı’

İngiltere'de gerçekleştirilen bir çalışma, elektronik sigaraların hayati önemdeki bağışıklık sistemi hücrelerine zarar verdiğini ortaya koydu. Çalışmayı yürüten Prof. Dr. David Thickett, bu sigaraların uzun vadede düşünüldüğünden daha çok zararlı olduğunu söylüyor.

12:15 -
‘Elektronik sigaralar düşündüğünüzden daha zararlı’

Bilim insanları bu kez elektronik sigaranın dumanına odaklandı. İngiltere’deki Birmingham Üniversitesin’den Prof. Dr. David Thickett öncülüğünde bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırma, elektronik sigaraların hayati önemdeki bağışıklık sistemi hücrelerine zarar verdiğini ve bu sigaraların daha önce düşünüldüğünden daha zararlı olabileceğini ortaya koydu.

Elektronik sigaralarla ilgili daha önceki araştırmalar, bu sigaraların sıvısındaki kimyasala odaklanıyordu. Bu araştırmada ise dumanın içe çekilmesine de odaklanıldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre araştırma, dumanın enlafamasyona neden olduğunu ve bunun; toz parçacıkları, bakteri ve alerjik maddelere zarar verme potansiyeline sahip olan alveoler makrofajları zayıflattığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, bazı etkilerin düzenli sigara içicileri ve kronik akciğer rahatsızlığı olan kişilerle aynı olduğunu söyledi .

Söz konusu etkilerin daha ayrıntılı olarak anlaşılması için yeni araştırmaların gerekli olduğu belirtildi.

İngiltere Kamu Sağlığı Dairesi, bu sigaraların normal sigaralardan daha az zararlı olduğunu ve sigara tiryakilerinin sigarayı bırakmak için elektronik sigaralara başvurmaktan vazgeçmemesi gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. David Thickett ise, elektronik sigaraların geleneksel sigaralardan daha sağlıklı olduğunu ancak, başlangıç aşamasında olan araştırmalarının, bu sigaraların uzun vadede yine de zararlı olabileceğini ortaya koyduğunu söylüyor.

İLGİLİ HABER'Isıtılan tütün ürünleri de sigara kadar zararlı''Isıtılan tütün ürünleri de sigara kadar zararlı'
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more