Sözcü Plus Giriş

‘Erken kalkan kadınlarda meme kanseri riski daha düşük’

Bilim insanları, sabah erken saatlerde kalkan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

11:10 -
‘Erken kalkan kadınlarda meme kanseri riski daha düşük’

İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’de görev yapan bilim insanları, sabahları erken kalkan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, geç kalkanlara kıyasla daha az olduğunu ortaya koydu. Henüz bir bilimsel dergide yayımlanmayan araştırmanın sonuçları, Glasgow kentinde düzenlenecek Ulusal Kanser Araştırmaları Enstitüsü Konsferansı’nda paylaşılacak.

400 BİN KADIN İNCELENDİ

BBC Türkçe’nin haberine göre uzmanlar, araştırmaları kapsamında İngiltere Biobankası ve Uluslararası Meme Kanseri Birliği Konsorsiyumu bünyesindeki, 400 bine yakın kadının genetik bilgileri inceledi. Sonuçlar, genetik olarak vücutları erken kalkmaya programlı kadınların, geç yatmaya programlı kadınlara kıyasla meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koydu.

NEDENİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Uzmanlar, ortaya çıkan sonucun nedenininse henüz belirlenemediğinin altını çiziyor. Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan biri olan Dr. Rebecca Richmond yaptığı açıklamada, bu konuda kadınlara tavsiye vermek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Richmond, “Akşamcı bir insanı sabahçı bir insandan daha fazla risk altına sokan şeyin ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu ilişkiyi çözmemiz gerekiyor” dedi.

Daha önce yapılan bilimsel araştırmalar, gece şiftinde çalışmanın kanser riskini artırdığını ortaya koymuştu

İLGİLİ HABERMeme kanserinde kitle teşhisi için 'akıllı sütyen' geliştirildiMeme kanserinde kitle teşhisi için 'akıllı sütyen' geliştirildi İLGİLİ HABER90 bin kadın izlendi: Hava kirliliği meme kanserini tetikliyor90 bin kadın izlendi: Hava kirliliği meme kanserini tetikliyor
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more