İngiltere’de skandal! 456 hasta yanlış ağrı kesiciden öldü

İngiltere yeni bir sağlık skandalı ile çalkalanıyor. Gosport Hastanesi'nde 1989-2000 yılları arasında meydana gelen 833 şüpheli ölüm araştırıldı ve 456'sının aşırı miktarda ağrı kesici nedeniyle öldüğü anlaşıldı. Olayı araştırmak için kurulan bağımsız komisyon hastane kayıtlarına geçmemiş 200 kişinin daha aynı şekilde ölmüş olabileceğini duyurdu.

İngiltere’de skandal! 456 hasta yanlış ağrı kesiciden öldü

İngiltere’nin Porthsmouth kentinde bulunan Gosport Hastanesi bir sağlık skandalı ile gündeme geldi. Hastanede 1989-2000 yılları arasında meydana gelen 833 şüpheli ölümü araştırmak için bağımsız bir komisyon kuruldu ve araştırmanın sonuçları şoke etti. Komisyona göre 456 hasta aşırı miktarda ağrı kesiciden öldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre komisyon, bunlara ek olarak hastane kayıtları eksik olan 200 kişinin daha aynı kaderi paylaşmış olabileceğini duyurdu. Komisyonun bu 12 yıllık süre içinde hastalara verilecek ağrı kesicilerden Jane Barton adlı bir doktorun sorumlu olduğu belirtilerek hastanede ‘hastaların yaşam hakkının hiçe sayıldığı’ belirtildi.

“DOKTORLAR BİLEREK MÜDAHALE ETMEDİ”

Raporda, hastanede tıbbi açıdan doğru olmamasına rağmen, hastalara tehlikeli seviyelerde ilaç verilmesine dair adı konulmamış ‘kurumsallaşmış bir ilaç rejimi’ olduğu vurgulandı.

Komisyon Başkanı, eski Liverpool başrahibi James Jones, “Komisyonumuzun incelediği belgeler, doktorların bu ilaçları kendileri reçete etmese bile, koğuşlarda hastalara nasıl ilaç verildiğini bildiklerini ama kimsenin müdahale etmediğini gösteriyor” dedi.

Jones sorumluların cezalandırılması için İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

2010’da, raporda adı geçen Dr. Jane Norton aynı skandalla ilgili daha küçük çaplı başka bir soruşturmada kusurlu bulunmuş ancak hiçbir cezaya çarptırılmamıştı.

20 YILLIK HUKUK MÜCADELESİ

Sağlık Bakanı Jeremy Hunt’ın parlamentoda komisyonun raporuyla ilgili olarak milletvekillerini bilgilendirmesi ve skandalda payı olanlar hakkında dava açılıp açılmayacağıyla ilgili soruları yanıtlaması bekleniyor.

Bu hastanede ölenlerin bazı yakınları, rapordaki bulgular ışığında 20 yıldır verdikleri hukuk mücadelesinin sonunda sorumluların ceza alması umudunun belirdiğini söylediler.

2014’te kurulan komisyonun 17 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor.

Öldüren sağlık skandalı! İlginizi Çekebilir Öldüren sağlık skandalı!
Loading...