Sözcü Plus Giriş

Kanser, kalp krizi, diyabet… Risk ne zaman artıyor?

Dünya Sağlık Örgütü: Hareketsiz bir yaşam sürenlerde kanser, kalp krizi ve diyabet riski artıyor. Peki DSÖ'nün tavsiyesi ne?

10:26 -
Kanser, kalp krizi, diyabet… Risk ne zaman artıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyada her 4 kişiden 1’inin yeterli egzersiz yapmadığını ve bu kişilerin ciddi hastalıklara yakalanma riskinin arttığını söylüyor. Örgüte göre dünya genelinde bir buçuk milyara yakın yetişkin fiziksel olarak yeterince aktif olmadıkları için ölebilir.

BBC Türkçe’nin haberine göre Sağlık Örgütü’nün öncülük ettiği ve Lancet Global Health dergisinde yayımlanan araştırma, yaklaşık iki milyon katılımcıdan toplanan verilerle yapıldı. Araştırmaya göre 2001 ila 2016 yılları arasında egzersiz yapanların sayısında az da olsa artış görülüyor.

WHO, yeterince spor ve egzersiz yapmayanlarda kalp krizi, demans, kanser, Tip 2 diyabet hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı uyarısında bulundu.

Dünya genelinde 2016 yılında her üç kadından biri ve her dört erkekten biri sağlıklı görülen fiziksel aktivite seviyesine ulaşamadı. Uzmanlar haftada en az 150 dakika veya yoğun bir program ise haftada en az 75 dakika egzersiz yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

Kuveyt, Suudi Arabistan ve Irak, yetişkin nüfusun yüzde 50’den fazlasının hareketsiz bir yaşam sürdüğü ve hastalıklara yakalanma riskinin de en yüksek olduğu ülkeler arasında yer aldı.

ABD’de yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı yeterli oranda egzersiz yapmıyor. Bu oran İngiltere’de yüzde 36, Çin’de yüzde 14.

Araştırmada fiziksel aktiviteleri artırmanın kas yapısını, kalbi ve nefes alıp vermeyi geliştirdiği, kemikleri güçlendirdiği ve hipertansiyon, kalp krizi, felç, diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini de düşürdüğü görüldü.

İLGİLİ HABEREgzersiz felç şiddetini azaltıyorEgzersiz felç şiddetini azaltıyor
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more