Sözcü Plus Giriş

‘Kaya tuzu değil, rafine edilmiş iyotlu tuz tüketin’

Prof. Dr. Canan Karatay'ın kaya tuzu ile ilgili açıklamaları uzmanların tepkisini çekmeye devam ediyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Türkiye'deki iyot eksikliğine dikkat çekerek, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmamasını, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesi önerdi.

11:44 -
‘Kaya tuzu değil, rafine edilmiş iyotlu tuz tüketin’

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmamasını, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesini tavsiye ediyor.

“KIRSAL KESİMLERDE İYOT EKSİKLİĞİ SORUNU VAR”

Konu ile ilgili açıklama yapan dernek üyesi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Türkiye’de orta derece iyot eksikliği görüldüğünü belirterek, bunun en önemli nedeninin yeterince iyot alınmaması olduğunu söyledi. İyot eksikliğine karşı halen dünyada önerilen en etkili yöntemin ‘sofra tuzlarının iyotlanması’ olduğunu dile getiren Gönen, “Sofra tuzlarının zorunlu olarak iyotlanmasıyla problem şehir merkezlerinde önemli ölçüde çözülmüştür ancak kırsalda problem devam etmektedir.” dedi.

tuz-shutter

İYOT EKSİKLİĞİ HANGİ HASTALIKLARI TETİKLİYOR?

Hormon sisteminin önemli parçalarından tiroit hormonunun üretimi için de iyotun gerekli bir element olduğuna dikkati çeken Gönen, yeterli iyot almanın normal büyüme ve gelişme için de gerekli olduğunu ifade etti.

İyot eksikliğinin tiroit hastalıklarına sebep olabileceğini anlatan Gönen, “İyot eksikliği fetusta düşük, ölü doğum, konjenital anomaliler, artmış bebek ölüm hızı, çocukta mental ve fiziksel gelişme geriliği, erişkinde guatr, hipotiroidi ve mental fonksiyon bozukluğuna sebep olabilir.” uyarısında bulundu.

Gönen, yeterli iyot alımı açısından değerlendirildiğinde, Türkiye’nin orta derece iyot eksikliği ve guatr bölgesi olduğunu belirterek, özellikle kırsal bölgelerde iyot eksikliği sorununun devam ettiğini bildirdi.

ZEKA GERİLİĞİNE SEBEP OLUYOR

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği olarak, rafine edilmiş iyotlu sofra tuzu tüketimini önerdiklerini dile getiren Gönen, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen “kaya tuzu” gibi tuzların kullanılmaması gerektiğini söyledi.

İyot eksikliğinin zeka üzerinde de önemli etkileri olabileceğini vurgulayan Gönen, “Dünya’da önlenebilir zeka geriliğinin en önemli nedeni iyot eksikliğidir.” dedi.

İLGİLİ HABERKaya tuzu mu, sofra tuzu mu, deniz tuzu... Hangisi daha sağlıklı?Kaya tuzu mu, sofra tuzu mu, deniz tuzu... Hangisi daha sağlıklı?İLGİLİ HABERKaya tuzu, Prof. Dr. Canan Karatay'la takipçilerinin yollarını ayırdıKaya tuzu, Prof. Dr. Canan Karatay'la takipçilerinin yollarını ayırdıİLGİLİ HABERProf. Dr. Canan Karatay: Kristal kaya tuzu ömrü uzatırProf. Dr. Canan Karatay: Kristal kaya tuzu ömrü uzatır
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more