Sözcü Plus Giriş

KET: Keton nedir? İdrarda keton ne anlama gelir? İdrarda keton nedenleri ve belirtileri…

Normalde, vücudunuz enerji için glikoz (şeker) yakar. Hücreleriniz yeterince glikoz almazsa, vücudunuz bunun yerine yağ yakar. Bu, kanınızda ve idrarınızda ortaya çıkabilen ketonlar denen bir madde üretir. Peki, İdrarda keton ne anlama gelir? İdrarda keton nedenleri ve belirtileri ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde...

08:07 -
KET: Keton nedir? İdrarda keton ne anlama gelir? İdrarda keton nedenleri ve belirtileri…

Herhangi bir nedenle vücut enerji için yeterli glikoz alamıyorsa vücut yağlarını kullanmaya başlayarak vücuttaki ketonlarda artışa neden olur. Bu idrarda mevcut olan daha fazla keton ile sonuçlanır. Şimdi, KET: Keton nedir? İdrarda keton ne anlama gelir? İdrarda keton nedenleri ve belirtileri nelerdir? birlikte öğrenelim…

KET: KETON NEDİR?

İnsan vücudu öncelikle glikoz üzerinde çalışır. Vücudunuz glikoz seviyesinde olduğunda veya diyabetiniz varsa ve hücrelerinizin glikozu emmesine yardımcı olacak yeterli insüline sahip değilseniz, vücudunuz enerji için yağları parçalamaya başlar. Ketonlar (kimyasal olarak keton cisimcikleri olarak bilinir) yağ asitlerinin parçalanması sonucunda oluşan yan ürünlerdir.

Vücutta enerji için yağın parçalanması ve ketonların oluşturulması herkes için normal bir süreçtir. Diyabetsiz bir insanda insülin, glukagon ve diğer hormonlar kandaki keton seviyelerinin çok yükselmesini önler. Bununla birlikte, diyabetli insanlar kanlarında keton birikimi için risk altındadır.

İdrarda yüksek keton seviyeleri diyabetik ketoasidozu (DKA), bir koma veya hatta ölüme yol açabilen bir diyabet komplikasyonuna işaret edebilir.

shutterstock_700555591

TEST SONUÇLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Bireysel testler değişebilirken, genel olarak keton testi sonuçları şu şekilde etiketlenir:

– 20 mg/dL az ise: Hafif
– 30-40 mg/dL arası: Orta seviyede
– 80 mg/dL'den büyük ise: Şiddetli

İDRARDA KETON BELİRTİLERİ

İdrarda ketona rastlanması halinde aşağıdaki belirtiler görülebilir;

– Sık aralıklarla idrara çıkma
– Susuzluk
– Bulantı ve kusma yaşanması
– Nefes alıp vermede zorlanma
– Nefeste meyve kokusu veya aseton kokusu olması
– Zehirlenme etkisiyle beraber baş dönmesi ve bayılma olması

İLGİLİ HABERBIL: Bilirubin nedir? İdrarda bilirubin yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?BIL: Bilirubin nedir? İdrarda bilirubin yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

İDRARDA KETON NEDENLERİ

– Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı
– Uzun süre gıdasız kalmak
– Katojenik diyet (yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyet)
– Bulumia Nevroza
– Alkol bağımlılığı

– Hatalı ölçümler: C vitamini takviyesi almak, fenazopirazin, levodopa, valproik asit ve bazı ilaçların alınması, ileri seviyede su kaybı yaşanması durumunda idrar tahlilinde keton görülmesine neden olabilir.

– Diğer nedenler: Uzun süreli ağır egzersiz, yanıklar, şiddetli hastalıklar, zehirlenme halinde, yüksek ateş, bazı metabolik hastalıklar, gebelik, emzirmek, troid bezinin aşırı çalışması, uzun süreli soğuk havaya maruz kalma idrarda keton görülmesine yol açabilir.

İLGİLİ HABERUBG:Ürobilinojen nedir? İdrarda ürobilonejen ne anlama gelir? İdrarda ürobilinojen neden olur?UBG:Ürobilinojen nedir? İdrarda ürobilonejen ne anlama gelir? İdrarda ürobilinojen neden olur?
Son güncelleme: 08:08 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more