Sözcü Plus Giriş

Kronik ağrılarla baş etmenin 7 adımı

Kronik ağrıların diğerlerinden farkı nedir? Konu ile ilgili bilgiler veren Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, kimi zaman belli bir sebebi bile olmayan kronik ağrıların diğerlerinden farkını anlattı ve bu tip ağrılarla baş etmenin önemli adımlarını sıraladı.

11:48 -
Kronik ağrılarla baş etmenin 7 adımı

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Herkes bazen ağrı hisseder. Burkulmuş bir ayak bileğinin bıçak sokulmuş gibi keskin ağrısı, bir baş ağrısının zonklayıcılığı, çok fazla aktivite yüzünden kaslarda hissedilen acı vb. gibi. Bu tip ağrı, akut ağrı olarak adlandırılır ve çoğunlukla bir hastalık, yaralanma veya cerrahinin sonucunda hissedilir. Akut ağrı genellikle uzun sürmez ve siz iyileşirken geçer” dedi.

KRONİK AĞRILARIN ÖZELLİKLERİ NELER?

kemik-agrisi

Kronik ağrının farklı olduğunu ifade eden Op. Dr. Bıkmaz, “Kronik ağrı, bir hastalık veya yaralanma düzeldikten sonra da devam edebilir. Tedavi edilemeyen veya tedavi edilmesi zor olan tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Veya bazı olgularda kronik ağrının belli bir sebebi yoktur. Kronik ağrı, bedenin herhangi bir kısmını etkileyebilir ve her tür his ve yoğunluğu kapsar. Ağrı, karıncalanma veya darbe şeklinde, yanıcı tarzda, künt veya keskin olabilir. Yaygın görülen kronik ağrılar içinde, artritler, bel ağrısı ve baş ağrıları yer alır. Kronik ağrı, sinir bozucu ve yorucu olabilir. İşinizi, uykunuzu, duygusal sağlığınızı, cinselliğinizi, aile ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizi etkileyebilir. Ancak, ağrının üstesinden gelme ve onu kontrol etmenin yolları vardır. Burada kronik ağrı için birkaç tedavi seçeneği anlatılmaktadır ve aktif ve üretken bir yaşamdan zevk alabilmeniz için kronik ağrınızla nasıl başa çıkıp onu kontrol edeceğinize dair fikirler sunulmaktadır. Bazen, kronik ağrı, eklemlerde ağrılı bir enflamasyon yaratan bir artrit veya kaslarda ağrı ve acıya neden olan fibromiyalji gibi kronik bir duruma bağlıdır. Kronik ağrı, sinirleri yaralayan bir kazadan, enfeksiyon veya cerrahiden de kaynaklanabilir. Ağrınızın kaynağını bulmak için sağlık uzmanınız şunları yapabilir: Tıbbi geçmişinizi inceler, Fizik muayene yapar, Durumunuzu daha kapsamlı değerlendirmek için, tıbbi geçmişinize dayanarak tıbbi testler önerir. Bu adımlar, daha fazla tedavi gerektirebilecek kanser vb. birtakım durumları elemeye yardımcı olur ve bazı olgularda da, ağrınıza neden olan özel bir durumu sağlık uzmanınızın keşfetmesini sağlar. Ancak, çoğunlukla tıbbi değerlendirmeler ve testler kronik ağrının nedenini kesin olarak belirleyemez veya basit bir tedavi bulamaz” diye konuştu.

Ağrıya neyin sebep olduğunu bilmemenin sinir bozucu olabildiğini kaydeden Op.Dr. Bıkmaz, “Daha kapsamlı testler ve muayenelerden bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Baştan başa yapılan tıbbi bir değerlendirme ile ağrınızın nedeni olabilecek ciddi durumlar seçeneklerden silindiyse, daha fazla test yaptırmaya odaklanmaktan ziyade ağrınızla etkili şekilde baş etme yolları konusunda çalışmayı daha yararlı bulabilirsiniz. Kronik ağrı, yaşamınıza ve sağlığınıza büyük ölçüde zarar verebilir. Ağrınız olduğunda, formdan düşebilir, uykusuzluk çekebilir, öfke, kaygı/endişe veya depresyon hissedebilirsiniz, beslenme ve stres yönetimi gibi genel sağlık konularını göz ardı edebilirsiniz. Başlangıçta gözünüzü korkutabilirse de, kronik ağrınıza rağmen hayatınızın kontrolünü tekrar elinize almada size yardımcı olacak sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Birkaç adım, ağrınızı kontrol etmenize ve rahatlamanıza yardım edecektir. Bu adımları izlerken, yol boyunca kendinize hedefler belirleyin. Bunlar sizi organize edecek ve değişime yönlendirecektir. Ayrıca olumlu yönde ilerlemenize yardımcı olacak, amaç duygusu verecek ve elde ettiğiniz başarılarla da, öz saygınızı ve kendinize güveninizi inşa edebileceksiniz” ifadelerini kullandı.

Op.Dr. Kerem Bıkmaz, ağrı ile baş etme yollarını şöyle sıraladı:

eklam-agrisi

“Özgünlük: Her bir hedefin mümkün olduğunca kendine has olmasını sağlayın.

Ölçülebilirlik: Özel, ölçülebilen eylemler üzerinde durun.

Erişilebilirlik: Bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağınızı kendinize sorun.

Gerçekçilik: Her bir hedefin gerçekçi olup olmadığını kendinize sorun.

Takip edilebilirlik: İlerlemenizi nasıl takip edebileceğinizi kararlaştırın. Sorularınız varsa veya hedef belirleme konusunda ya da aşağıda anlatılan konuların herhangi birisiyle ilgili daha çok bilgi edinmek istiyorsanız sağlık uzmanınızla görüşünüz.

Ağrı döngüsünü bilin: Kronik ağrının en belirgin etkilerinden biri, günlük aktivitelerinize getirdiği değişikliktir. Her zaman yaptığınız işler daha zor veya imkânsız bir hale geliyor gibi gözükür. Ağrı yüzünden aktivitenizi azaltabilirsiniz. Düzenli fiziksel aktivitenin olmaması, formunuzu kaybetmenize ve kolaylıkla yorgun düşmenize neden olabilir. Kondisyonun bozulması (sağlıksızlık durumu), iyileşme umudunuzu azaltabilir; bu da depresyon, endişe ve strese yol açar. Ağrının artması, fiziksel aktivitelerinizi daha da kısıtlar ve ağrı döngüsü böyle devam eder. Ağrı döngüsünü kırmak için, artan stres, sağlıklı olmayan alışkanlıklar, depresyon ve endişe gibi, kronik ağrıda çoğunlukla rastlanan problemlere yönelik adımlar atmalısınız.

Stresi yönetin: Ağrınız olduğunda, günlük hayatın stresleri ile baş etmeniz güçleşir. Basit tartışmalar, büyük problemler gibi gözükebilir. Stres, kaslarınızı germek, dişlerinizi gıcırdatmak ve omuzlarınızı sıkmak gibi ağrınızı daha da şiddetlendiren bir takım şeyleri farkında olmaksızın yapmanıza da neden olabilir. Ayrıca, sadece ağrı hissetmek bile çoğunlukla son derece stresli bir durumdur. Sizi neyin strese soktuğunu öğrenin ve sonra da yapabildiğinizde stresi azaltmak için harekete geçin. Örneğin, gününüzü planlamak, programınızı basitleştirmek, düzenli olmak ve gün boyunca molalar vermek, kronik ağrı ile birlikte gelen stresi yenmede size yardımcı olabilir.”

İHA

İLGİLİ HABERAğrı kesiciden sizleri kurtaracak yöntem!Ağrı kesiciden sizleri kurtaracak yöntem!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more