Sözcü Plus Giriş

‘Mavi Balina’ oyunu oynadığı iddia edilen liseli Ahmet, intihar etti

Anne babalar dikkat! Mavi Balina tahlikesi devam ediyor. Türkiye'de yaklaşık 150 gencin intihar etmesine sebep olan oyunun Trabzon'da bir gencin daha ölümüne sebep olduğu iddia ediliyor. Dün akşam saatlerinde gerçekleşen olayda 11'inci sınıf öğrencisi Ahmet Kağan G., evlerinin bahçesine çıktığı ve tabancayla intihar ettiği belirtilirken, polisin olay yeri incelemesinde gencin oyun oynadığı bilgisayarına el koyduğu öğrenildi.

11:20 -
‘Mavi Balina’ oyunu oynadığı iddia edilen liseli Ahmet, intihar etti

Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinde Ahmet Kağan G. (16), evlerinin bahçesinde tabancayla başına ateş ederek intihar etti. Ahmet Kağan G.’nin intihar etmeden önce ‘Mavi Balina’ oyunu oynadığı öne sürüldü.

Olay, dün saat 19.00 sıralarında ilçenin Akköse Mahallesi’nde meydana geldi. Hasan Cansız Kom Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Ahmet Kağan G., son zamanlarda gençleri intihara sürüklediği iddiasıyla gündeme gelen ‘Mavi Balina’ oyununu oynadıktan sonra evlerinin bahçesine çıktı. Ahmet Kağan G., evden aldığı tabancayla başına ateş etti.
Silah sesi üzerine bahçeye çıkan yakınları, Ahmet Kağan G.’yi kanlar içinde yerde yatarken bulup, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Gelen sağlık ekibi, gencin yaşamını yitirdiğini saptadı.

BİLGİSAYARA EL KONDU

Olay yerinde yapılan incelemenin ardından Ahmet Kağan G.’nin cesedi, otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu´na gönderildi. Polis, gencin oyun oynadığı bilgisayarına el koydu.

Okul arkadaşlarını ve ailesini hüzne boğan Ahmet Kağan G.’nin bugün toprağa verileceği belirtildi.

DHA

MAVİ BALİNA NEDİR?

Oyunun orijinal adı Siniy Kit. Bu ismin Rus rock grubu Lumen'in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde “Neden çığlık atarsın / Kimse sesini duymazken / Konu ne, konu ne” diyor. Şarkı “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara, ‘Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın’ komutu veriyor.

MAVİ BALİNA OYNAYAN ÇOCUKLARDA NASIL BELİRTİLER GÖRÜLÜYOR?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Işık Karakaya, şu belirtilere dikkat çekti: Mavi Balina oyunundaki gibi tehdit içeren ve çocuğu zorlayan bir durumda elbette çocukta ruhsal değişiklikler olabilir. İçe kapanma, sosyal ilişkilerinin giderek kısıtlanması, keyifsizlik, huzursuzluk, hırçınlık, okul başarısında düşme gibi belirtiler dikkat çekebilir.

ANNE BABALAR MAVİ BALİNA TEHLİKESİNE KARŞI NE YAPMALI?

Karakaya, çocukların Mavi Balina gibi oyunlara eğilimini engellemede ailenin rolünü şöyle anlattı: Çocukların uygunsuz internet kullanımı ve bağımlılığında ailenin de rolü olabilir. Çatışmalı anne baba ilişkisi, çocuklarına yeterli ilgi ve sevgi göstermeme, teknolojik araçları uygunsuz olarak kullanmaları çocuklarının bağımlılığını kolaylaştırıcı nedenlerdir. Benzer şekilde bilgisayar, telefon gibi araçları çocukları için bir bakıcı olarak kullanmalarının da bir neden olduğu söylenebilir.

Ebeveynler çocuklarını bilgisayar ve oyunların olumsuz etkilerinden korumak için öncelikle kendilerinin teknolojik araçları uygun kullanmaları önemlidir. Çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmek için aktiviteler bulmaları, onları spor ve sanat gibi sosyal aktivitelere yönlendirmeleri uygun olacaktır.

İLGİLİ HABERTürkiye'de 142 gencin intiharına sebep oldu! Mavi Balina tehlikesi devam ediyorTürkiye'de 142 gencin intiharına sebep oldu! Mavi Balina tehlikesi devam ediyor

 

İLGİLİ HABERMomo nedir? Mavi Balina oyununun ardından WhatsApp'tan hızla yayılıyor!Momo nedir? Mavi Balina oyununun ardından WhatsApp'tan hızla yayılıyor! İLGİLİ HABERÇocuklara özgüven aşılamanın 6 doğru yoluÇocuklara özgüven aşılamanın 6 doğru yolu

 

Son güncelleme: 14:29 13.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more