Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünya Organ Nakli Derneği’nin yeni başkanı

Türkiye'deki ilk organ nakli ameliyatını 3 Kasım 1975'te gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünya Organ Nakli Derneği başkanlığına getirildi. Prof. Dr. Haberal, "Başkanlığı devraldık. Bu vesileyle Türkiye artık organ naklinde sadece lider değil, aynı zamanda dünyada da söz sahibi olacak" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Dünya Organ Nakli Derneği’nin yeni başkanı

İspanya’nın başkenti Madrid’de bu yıl 27’ncisi düzenlenen, 3 binden fazla bilim insanının katıldığı Uluslararası Organ Nakli Kongresi TTS-2018’de Haberal, 2 yıl önce seçildiği Dünya Organ Nakli Derneği başkanlığı görevine resmen getirildi.

Organ naklinde dünya çapında isim yapmış Prof. Dr. Haberal, Dünya Organ Nakli Derneğinin başkanlığını ABD’li meslektaşı Prof. Dr. Nancy Ascher’den devraldı. Haberal, dernek başkanlığını 2018-2020 döneminde yürütecek.

Türkiye’de ilk böbrek naklinin ardından 1988’de ilk karaciğer nakli, 1990’da çocuklarda ve erişkinlerde ilk kısmi karaciğer nakli, 1992 yılında dünyada ilk kez aynı canlı donörden aynı anda kısmi böbrek ve karaciğer naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Haberal, bu alanda yaptığı çalışmalarla isim yapan ilk Türk ve Müslüman bilim insanı oldu.

“DÜNYADA DA SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ”

Başarısını Türkiye’ye ithaf eden Haberal, Türk hekimlerinin dünya ile yarışır teknik donanıma, öngörüye ve yeteneğe sahip olduğunu vurgulayarak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” cümlesinin onurunu yaşadığını dile getirdi.

Prof. Dr. Haberal, elde ettiği tüm başarıların Türkiye’ye ait olduğunu belirterek, “Başkanlığı devraldık. Bu vesileyle Türkiye artık organ naklinde sadece lider değil, aynı zamanda dünyada da söz sahibi olacak.” dedi.

AA

Prof. Haberal'a önemli görev İlginizi Çekebilir Prof. Haberal'a önemli görev
Loading...