Ramazanda aşırı sigara tüketimi kalp krizini tetikliyor

Ramazan'da sigara kullanıcılarının iftardan sonra aşırı sigara tüketmeye meyilli olduğunu belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, bu durumun vücut için çok zararlı olduğunu ve kalp krizini tetiklediğini belirtti.

Ramazanda aşırı sigara tüketimi kalp krizini tetikliyor

Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Toprak, iftardan sonra aşırı sigara
tüketiminin çok zararlı bir davranış olduğunu, kalp krizi riskini artırdığını belirterek, “Gün boyu vücutta bir nikotin eksikliği oluyor. Gün boyu eksiklik hissedildiği için iftarda hemen sigaraya saldırıyor insanlar. Bu durum sahura kadara böyle devam ederse çok yoğun bir nikotin bombardımanına neden olur. Bu da vücut için çok zararlı.” dedi.

KISA ZAMANDA NİKOTİN DÜZEYİ YÜKSELİYOR

Prof. Dr. Toprak, oruç tutan insanların iftardan sonra aşırı sigara tüketmesinin çarpıntı, tansiyon yükselmesi, bulantı, baş dönmesi, midede yanma ve asit artışı gibi şikayetlerin yanı sıra kalp krizi ve beyin kanaması riskine de neden olabileceğini söyledi. Sigaranın, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da “en büyük bağımlılık yapan sağlık sorunu” olarak ilan edildiğine dikkati çeken Toprak, “Gün boyu vücutta bir nikotin eksikliği oluyor.

sigara-shutter

Gün boyu eksiklik hissedildiği için iftarda hemen sigaraya saldırıyor insanlar. Bu durum sahura kadara böyle devam ederse çok yoğun bir nikotin bombardımanına neden olur. Bu da vücut için çok zararlı. Gün boyu eksiklik sonra birden kısa zamanda nikotin en yüksek noktaya ulaşıyor. Biz bunu kesinlikle istemiyoruz. Keşke hiç içmeseler ama içiyorlarsa da iftar ve sahur arası sigarayı azar azar içsinler. Birden bire nikotin seviyesini yükseklere çıkartmayın.” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN FIRSAT

Prof. Dr. Toprak, ramazan ayının sigara bırakmak için önemli bir motivasyon kaynağı olabileceğini belirterek, “Sigarayı bırakmak için ramazan ayını fırsat olarak değerlendirebilir insanlar. Öncelikle şunu düşünmemiz lazım, bu ay hastalarımıza manevi bir destek oluyor. Gün boyu yemek ve içmekten uzak kalmışken, sigaranın da bırakıldığı bir dönem olduğu için biz bu dönemde hastalarımıza destek olduğumuzda daha teşvik edici oluyor. Bir hekim desteği ile de daha kolay ve uzun vadeli bırakılabilir.” diye konuştu.

SİGARA İÇEN HER 9 KİŞİ, İÇMEYEN BİR KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR   

Namık Kemal Üniversitesi sigara bırakma polikliniğinde insanlara hizmet verdiklerini dile getiren Toprak, şunları kaydetti:
“Sigara yüzlerce, binlerce insanın ölümüne neden oluyor. Ülkemizde yılda 100 bin kişi, dünyada da yaklaşık 4 milyon kişi her yıl sigaradan hayatını kaybediyor. Bu çok ciddi bir rakam. Biz de polikliniğimizde sigara ile mücadele ederek insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Sigara içen 9 kişi, sigara içmeyen pasif bir içicinin ölümüne neden olabiliyor. Bize gelen bazı hastalar ‘evde, çocuklarımın yanında içmiyorum’ diyor ama insanlara karbonmonoksit ölçümü yaptığımızda nefeslerinde karbonmonoksit olduğunu görüyoruz. Mesele sevdiğimiz insanların yanında içip içmemek değil, dışarıda içip gelince de onlara zarar verebiliyoruz. Sigara içemeyenler de sigaradan etkilendikleri sürece, sigara içenler gibi hasta olma riski taşıyor.”

AA

'Stres ve sigara, inflamatuvar bağırsak hastalıklarını tetikliyor' İlginizi Çekebilir 'Stres ve sigara, inflamatuvar bağırsak hastalıklarını tetikliyor'
Loading...