Reklamsız Sözcü

Reflü nedir? Neden olur? Reflünün belirtileri ve Reflü hastalığının tedavisi

Toplumun yüzde 20'sinde görülen reflü, yanmanın yanı sıra ağıza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Sıklıkla yemeklerden sonra olur. Peki reflü hastalığı nedir? Reflü neden olur? Reflünün belirtileri nelerdir? Reflü nasıl tedavi edilir? İşte bu soruların cevaplarını kısaca anlatmaya çalışacağız.

Sozcu.com.tr
11:54 -
Reflü nedir? Neden olur? Reflünün belirtileri ve Reflü hastalığının tedavisi

Kısaca reflü hastalığı, tıptaki adı ile gastroösefageal reflü hastalığı, yemek borusunun alt ucunun, mide asidine maruz kalması ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanmadan şikayet ederler. Gastroözefageal reflü hastalığı tüm dünyada ve ülkemizde de sıkça rastlanan bir hastalıktır. Ülkemizde yapılan bilimsel araştırmalara göre toplumun % 20'sinde reflü hastalığı bulunmuştur.

REFLÜ NEDEN OLUR?

Gastroözefageal reflünün nedeni yemek borusunun uzun bir süre, fazla miktarda mide asidik içeriği ile temasından kaynaklanır. Bu uzun süreli temas yemek borusunda hasara yol açar ve bu da yanma hissine sebep olur. Mideden salgılanan asit, normal şartlarda yemek borusuna geçemez. Mide ile yemek borusu arasında mevcut olan kelepçe mekanizması(alt özefagus sfinkteri kası) bunu engeller. Bu kapak sık aralıklar ile gevşerse mide asidik içeriği yemek borusuna geri kaçar.

reflü sözcü ile ilgili görsel sonucu

Reflü hastalığında, erkek ve kadın arasında belirgin bir farklılık bulunmamaktadır. Reflü, sık sık ülserle karıştırılsa da farklı hastalıklardır.

REFLÜ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü, reflü belirtilerdir. Reflü belirtilerine sahip kişilerin en kısa zamanda uzman bir doktora görünmesi tavsiye edilir. Yaşam tarzında değişiklik ve mide asidini baskılayan ilaçlar reflü tedavisinde kullanılır. Günümüzde reflü rahatsızlığı ilaç ile tedavi edilmekle beraber hastaların, çok az bir kısmında, ilaç tedavisi başarısız olmakta ve bu hasta grubunda ameliyat yapılmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more