Sözcü Plus Giriş

Serinlemek isterken hasta olmayın: Dikkat klima çarpar

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, aşırı sıcaklarda serinlemek için ev, işyeri ya da araçta kullanılan klimaların hastalıklara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Hanifi KILIÇ
13:05 -
Serinlemek isterken hasta olmayın: Dikkat klima çarpar

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artan sıcaklıklara karşı serinlemek amacıyla klima kullanımının arttığını dile getiren  Anka Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, bilinçsiz klima kullanımının hastalıklara neden olduğunu belirtti. Dr. İkidağ klimaya bağlı hastalıklar, korunma yolları ve tedavisi konusunda şu bilgileri verdi:

“Sıcak yaz günlerinde büyük konfor sağlamasına rağmen klimalar uygun şartlarda kullanılmadığı ve bakımı yapılmadığı zaman sağlığımız açısından ciddi risk oluşturuyor. Aşırı sıcaklarda klima kullanımı nedeniyle göğüs, boyun, bel, sırt ağrısı oluşurken, klimaların soğuk hava üflerken yaydığı tozlar ve ortamdaki nem oranını azaltması özellikle alerjik hastalığı olan kişilerin şikayetlerini artırıyor. Ani ısı değişikliklerine neden olan klima, vücut direncimizi düşürüyor ve kolaylıkla üst solunum yolu hastalıklarına yakalanmamıza da neden olabiliyor.  Grip, nezle, nefes darlığı, öksürük, soğuk algınlığı hastalıkları gibi belirti veren klima hastalığı astım, sinüzit, bademcik iltihabı, bronşit ve ölüme neden olabilen zatürreye kadar ağır tablo sergileyebiliyor. Klima çarpması; öksürük, halsizlik, kırgınlık, kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, bulantı, kusma ve ishal, bilinç bozukluğu gibi bulgularla kendini gösteriyor. Ancak bu belirtilerin zatürre başlangıcı da olabileceği göz önüne alınarak hemen bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmek erken müdahale açısından önemli.”

Dr. Belgin İkidağ, bilinçsiz klima kullanımına karşı vatandaşları uyardı.

Dr. Belgin İkidağ, bilinçsiz klima kullanımına karşı vatandaşları uyardı.

“BASİT ÖNLEMLERLE HASTALIKTAN KORUNABİLİRSİNİZ”

Alınacak basit önlemlerle hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Belgin İkidağ, “Hasta olmamak için klima ayarı oldukça önemli .Klimanın ayarı yapılırken aniden en soğuk konuma getirilmemeli. Çok sıcak havalarda bile ısıyı birden düşürmek klima çarpmasına neden olur. Bu nedenle ortam aniden değil, yavaş yavaş vücudun ısı değişikliğine göre soğutulmalıdır. Klimaların temizliği belirli standartlara göre belirli aralıklarla yapılmalı, klima filtreleri bakterilere karşı koruyucu özellikte olanlardan seçilmelidir. Klimalı ortamın sık sık havalandırması klima çarpmasını engeller. Ayrıca terli iken klima karşısında bulunmamak, klimanın açık olduğu ortamlarda uyumamak hastalanmamak açısından önemlidir” diye konuştu.

Uzm. Dr. İkidağ, klima çarpması tedavisi kişiden kişiye değişeceği için belirtiler görüldüğünde rahatsızlık yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalarının önemli olduğunu kaydetti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more