TTB’den Şanlıurfa’daki darp olayına kınama

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisinde bir hasta yakını tarafından başına taşla vurularak yaralanan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ın hayati tehlikesi devam ediyor. Konu ile ilgili kınama mesajları gelirken Türk Tabipleri Birliği, "Son yaşadığımız darp olayı özellikle acil servislerde güvenlik görevlilerinin şiddeti önlemede yetersiz olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır" açıklamasını yaptı.

TTB’den Şanlıurfa’daki darp olayına kınama

Türk Tabipleri Birliği, Şanlıurfa’da acil serviste bir hasta yakınının hekime saldırısını kınadı. Yapılan açıklamada, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisinde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darbedilmesinin sağlık camiasını derinden üzdüğü belirtildi.

“GÜVENLİK ARTIRILMALI” 

Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30’a yakın şiddet vakasının yaşandığı ifade edilen açıklamada, hükümet yetkililerinin bu konudaki önlemleri artırması çağrısında bulunuldu.

Özellikle acil servislerde şiddet olaylarının daha fazla yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Elbette sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Son yaşadığımız darp olayı özellikle acil servislerde güvenlik görevlilerinin şiddeti önlemede yetersiz olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu nedenle Türk Tabipleri Birliğinin defalarca dile getirdiği sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha hatırlatıyor, bu talebimizden geri adım atmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.”

AA

'Dr. Bahattin Yalçın'a yapılan saldırıyı kınıyoruz' İlginizi Çekebilir 'Dr. Bahattin Yalçın'a yapılan saldırıyı kınıyoruz' Acilde doktora seramik taşlı saldırı! İlginizi Çekebilir Acilde doktora seramik taşlı saldırı!
Loading...