Türkiye’de grip alarmı! Ankara ve İzmir’e doğru ilerliyor

Prof. Dr. Ateş Kara, gribin bu sene erken geldiğini belirtirken, geçen yıllara oranla hasta başvurularında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kara, gelecek hafta için de uyarıyor: Bu seneki virüs 2009’dakine benziyor. Bursa, İstanbul gibi iller griple mücadele ediyor. Önümüzdeki hafta Ankara ve İzmir’de grip yoğunluğu yaşanacak.

Türkiye’de grip alarmı! Ankara ve İzmir’e doğru ilerliyor

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu seneki virüsün çok bulaşıcı olduğunu ve grip vakalarında önemli bir artış olduğunu belirtti. Normalde aralık ayının ortasında görülmeye başlanması gereken gribin bu sene kasım ayından başladığını söyleyen Prof. Dr. Kara, önemli bir uyarı daha yaparak haftaya vaka sayısının çok artacağını ve virüsün Ankara ve İzmir’e doğru ilerlediğini söyledi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

“Bu seneki virüs 2009 yılındakine benziyor. Virüs öldürücü değil ama çok bulaşıcı” şeklinde konuşan Prof. Dr. Kara, gribin bu sene erken başlama sebebini iklimdeki değişiklikler ve virüsün ülkeye erken giriş yapması olduğunu ifade etti. Habertürk’ün haberine göre gribin bu yıl ağır yaşanacağını vurgulayan Kara; kuş ve domuz gripleri gibi virüslerle karşılaşılmadığını söyledi. Kara, uykusuzluğun, yeme alışkanlığında ortaya çıkan değişikliğin, sigara dumanını solumanın, havasız ortamlarda bulunmanın gribi tetiklediğine dikkat çekti. Kara, “Bu sene kas ağrısı ve yatağa düşme durumu daha yoğun olacak” dedi. Kara, büyükşehirlerde görülen grip vakalarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Bursa, İstanbul gibi iller griple mücadele ediyor. Önümüzdeki hafta Ankara ve İzmir'de grip yoğunluğu yaşanacak. Kurak ve soğuk havada grip bir miktar azalır. Havanın biraz ılıması ve nem virüsü artırır. Grip virüsü sürekli değişiklik gösteren bir virüs olduğu için her yıl bir sonraki yılın virüsü tahmin edilerek yeni aşılar üretiliyor. Yakın zamanda hepatit-B virüsünde olduğu gibi grip virüsünde de kalıcı bir aşı bulunacağını umuyoruz.”

“SALGIN YOK”

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, grip vakalarıyla ilgili mevsimsel bir artış olduğunu belirterek “Şu anda İstanbul'da salgın boyutunda bir durum yok” bilgisini verdi. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta da gripteki artışın normal olduğunu söyledi: “Genellikle yılbaşından sonra salgın yapar. Bu sene de öyle oldu. Hastalık yapan 2 tane virüs var, A ve B tipi. A tipinde en çok hastalık yapan 2 tipi vardır. Birisi domuz gribi diye bilinen H1N1, diğeri de H3N2 virüsüdür. esas ölümlere yol açan H3N2 tipi virüsün yaptığı grip hastalığıdır”. Küçükusta, bu yıl H3N2 tipi virüse karşı aşıların faydası olmayacağını savundu: “Bizden bir sezon önce Avustralya'da oluyor. Virüs mutasyona uğradı.”