Yeme şekliniz kilonuzu belirliyor

60 bin kişinin incelendiği araştırmada, sadece yediklerimizin değil yeme şeklimizin de kilomuzu belirlediği ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre obez olma ihtimalinizi yüzde 42 azaltabilirsiniz. Peki nasıl?

Yeme şekliniz kilonuzu belirliyor

Bilim insanlarından yeni araştırma; yeme şekli sağlığı ve kilo alımını etkiliyor. 60 bin kişinin gözlendiği araştırmaya göre, yavaş yiyenlerin obez olma ihtimali hızlı yiyenlere göre yüzde 42 daha az.

Yemek yeme sırasında beynin, karının doyduğunu algılaması için belli bir süreye ihtiyacı var. Bu nedenle hızlı yemek yiyenler, doyduklarını geç hissettikleri için daha fazla yemek yiyor ve obezite ihtimalini yükseltiyorlar. The Times gazetesinin sağlık muhabiri Kay Lay’in haberine göre 60 bin kişiyi inceleyen araştırmacılar yemeğini yavaş yiyenlerin obez olma ihtimalinin hızlı yiyenlere göre yüzde 42 daha az olduğunu buldu. Orta hızda yemek yiyenlerde ise bu oran yüzde 29’dan daha az.

BMJ Open dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, önerilen çözüm her lokmanın en az 10, tercihen 20 kere çiğnenmesi.

Çocukları obeziteden korumanın 10 adımı İlginizi Çekebilir Çocukları obeziteden korumanın 10 adımı Beslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay: Neden sürekli yemek düşünür olduk? İlginizi Çekebilir Beslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay: Neden sürekli yemek düşünür olduk?
Loading...