Reklamsız Sözcü

‘Yüksek tansiyonun kriterleri değişti, hipertansiyon hasta sayısı arttı’

Normal tansiyon için tanımlanan değerler artık değişti. Buna göre artık, tansiyon sorunu olmadığı düşünülen kişiler de yüksek tansiyon hastası olarak sayılıyor. Bu değişiklik sonucunda yüksek tansiyonu olanların oranı yüzde 30 iken yüzde 46'ya çıktığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Sarıçopur, yüksek ölüm riski yaratabilen hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

android-time 15:47
‘Yüksek tansiyonun kriterleri değişti, hipertansiyon hasta sayısı arttı’
Normal tansiyon için tanımlanan değerler artık değişti. Buna göre artık, tansiyon sorunu olmadığı düşünülen kişiler de yüksek tansiyon hastası olarak sayılıyor. Bu değişiklik sonucunda yüksek tansiyonu olanların oranı yüzde 30 iken yüzde 46'ya çıktığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Sarıçopur, yüksek ölüm riski yaratabilen hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

Yüksek tansiyonun önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ahmet Sarıçopur, normal değerlerin artık değiştiğini ifade etti.

YÜKSEK TANSİYON HANGİ HASTALIKLARI TETİKLİYOR?

Yüksek tansiyonun beraberinde birçok hastalığı da getirdiğini ifade eden Sarıçopur,” Hipertansiyon halk dili ile yüksek tansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içinde ilk sırada yer alıyor. Yüksek tansiyon kalp krizi, beyin krizi, kalp yetersizliği, kalpten çıkan ana damar olan aortanın yırtılması, kalp ritim bozuklukları, böbrek yetmezliği, görme bozuklukları gibi yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan ya da ölüme sebep olan hastalıklara yol açabildiği gibi hayati organlara da ciddi zarar verebiliyor.” dedi.

NORMAL TANSİYONDA YENİ DEĞERLERİ NE OLDU?

hipertansiyon

Amerikan Kardiyoloji Derneğinin geçtiğimiz kasım ayında yayınlanan yeni hipertansiyon kılavuzunun detaylarını paylaşan Dr. Ahmet Sarıçopur,” Hipertansiyon konusunda zaman zaman dünyadaki kardiyoloji dernekleri kılavuzlar yayınlamakta ve bu konudaki bilgileri güncellemektedir. Bununla ilgili olarak en son Kasım 2017'de Amerikan Kardiyoloji Derneği yeni bir hipertansiyon kılavuzu yayınladı. Bu kılavuzla beraber önceki bilgilerimizde radikal değişiklikler oldu. Yeni kılavuza göre hipertansiyon limitleri aşağı çekildi. Önceden 140/90 mmHg yani halk dilindeki tabiri ile 14'e 9 değerinin üstü hipertansiyon olarak adlandırılırken; 120/80 mmHg altı normal, 120-129/80 mmHg yüksek tansiyon, 130-139/80-89 mmHg evre I hipertansiyon, 140/90 mmHg ve üstü evre II hipertansiyon olarak sınıflandırıldı. Daha önceki tanıma göre toplumun yüzde 30'u hipertansiyon hastası iken yeni tanımlama ile bu oran yüzde 46'ya çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

“YENİ DEĞERLER ERKEN TEŞHİS İÇİN FAYDALI OLACAK”

Yüksek tansiyon kriterlerinin değişmesini yorumlayan Dr. Sarıçopur,” Şimdiye kadar yapılan çalışmalar yüksek tansiyon ile kalp damar hastalıkları arasında çok yakın bir ilişki olduğunu gösterdi. Sistolik kan basıncında 20 mmHG, diyastolik kan basıncında ise 10 mmHg artış olması felç, kalp hastalığı ve damar hastalığına bağlı ölüm riskini iki kat arttırmaktadır. Ölümcül hastalıklarla bu kadar yakın ilişkisi olan hipertansiyonun tanı kriterlerinin aşağı çekilmesi bir anlamda toplumda hipertansiyona ve buna bağlı risklere dikkat çekecek, daha fazla hastaya erken teşhis konulmasına yardımcı olacak ve birçok ölümcül hastalıktan koruyacaktır. Bu uygulama ile hastalar hemen ilaca yönlendirilmeyecek ama yaşam tarzları değişecek. Sigarayı bırakma, diyet, egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile hastalar ilaç kullanmadan tansiyondan korunmuş olacak. Toplumsal sağlık açısından da önemli bir konu. Çünkü hantallık ve fazla kiloya bağlı obezite, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, metabolik sendrom gibi pek çok olumsuzlukla da eşzamanlı olarak mücadele etmemizi sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

“KORUYUCU HEKİMLİĞİN ÖNEMİ ARTIYOR”

Yüksek tansiyona ve alınacak önlemlere karşı toplumsal bilinçlenmenin önemine dikkat çeken Sarıçopur,” Tansiyonu holterde 120-130 milimetre cıva aralığında olan bir hastaya biz bu kılavuzdan önce normal tansiyon derken şimdi diyeceğiz ki, ‘diyetine dikkat et, günlük egzersiz yap, günde 45 dakika yürü ya da bisiklet sür, stresten uzak dur'. Burada hem koruyucu hekimlik hem de toplumsal bilinçlenme anlayışı ortaya çıkıyor. Bu insan psikolojisi açısından da çok önemli. Evde oturan insan depresyon riski altında ama hayatına en azından kısa yürüyüşleri ekleyen bir insan stresi de kontrol altına alabilir. Bilinçlendirmek erken tanıda önem taşıdığı gibi risk faktörlerinin de ortadan kaldırılmasında destek olacaktır. İnsanlar ilaç kullanmadan bu hastalığın önüne geçebilecekler bu sayede.” dedi.

İLGİLİ HABERErken yaşta hipertansiyonu tetikleyen 6 nedenErken yaşta hipertansiyonu tetikleyen 6 neden

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:4810.01.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more