Sözcü Plus Giriş

Dünya Kupası sürerken telefonlara dikkat! Hack haberleri Rusya’dan…

Rusya'da gerçekleşen Dünya Kupası nedeniyle Rusya meydanları taraftar akınına uğradı. Dünya Kupası'nı Rusya'da takip eden futbol tutkunlarını büyük bir hack tehlikesi bekliyor. Peki ama nasıl?

null
Güncellenme: 08:41, 05/07/2018
Dünya Kupası sürerken telefonlara dikkat! Hack haberleri Rusya’dan…

Dünya Kupasını takip eden milyonlarca taraftar için Rusya’da 11 şehirde, ücretsiz hotspot noktası kuruldu. Bu noktalar ise, şifresiz ve herkesin kullanıma açık olduğu için, güvenlik noktasında büyük açıklar içeriyor.

Rusya’daki bu hack tehliksi dikkate alınacak cinsten. Sosyopat’ta yer alan habere göre siber güvenlik hakkında yapılan bir araştırma ise bu konuyu doğrular nitelikte. Milyonlarca insan, ücretsiz WiFi alanlarından faydalanıp sosyal medya paylaşımları yaparken, şifrelenmemiş ağlar üzerinden, hackerlara büyük bir erişim yolu açabiliyor.

Hackerlar tüccar oldu: 500 dolara istediğinizi hackleyin!

Dünya Kupası maçlarının oynandığı alanlarda, WPA/WPA2 şifrelemesi olan bölgeler de mevcut. Ortaya çıkan bilgi ise, ücretsiz WiFi alanlarının yüzde 20 gibi önemli bir bölümünün ciddi güvenlik zaafiyetleri içerdiğini belirtiyor. Sosyal medya kullanımları ile risk altında olan telefonlar ve bilgisayarlar en büyük yoğunluğu oluşturuyor. Asıl büyük uyarı ise, milli takım oyuncularının, mobil ve online bankacılık işlemlerinden uzak durması yönünde yapıldı. Açık ve şifresiz ağlar üzerinden yapılan internet erişimleri, hackerlar için ciddi oranda bir açık kapı oluşturuyor. Bu tip bir kullanımdan uzak durumlası ise ciddi bir şekilde tavsiye ediliyor.

İlginizi ÇekebilirWhatsApp'ın yeni özelliği duyuruldu! Artık para kazandıracakWhatsApp'ın yeni özelliği duyuruldu! Artık para kazandıracakİlginizi ÇekebilirHacker'lar, elektronik tabelaları hack'leyip cinsel içerikli video izlettiHacker'lar, elektronik tabelaları hack'leyip cinsel içerikli video izletti