Sözcü Plus Giriş

Haberler vahim! iPhone’da Siri açığı: Mesajlarınız tehlikede

Apple, iOS 11 ile birlikte yeni bir bildirim ayarını kullanıcılarına sundu. ancak gelen bu ayar ile iPhone kullanıcılarına kötü haberler de gelmeye başladı. iPhone'uza fiziksel temasta bulunan bir kişi mesajlarınızı okuyabilir.

11:26 -
Haberler vahim! iPhone’da Siri açığı: Mesajlarınız tehlikede

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 11, iPhone ve iPad kullanıcılarına 19 Eylül’de sunulmuştu. Ancak işletim sisteminde ciddi bir açık olduğu tespit edildi. Söz konusu açık sayesinde herhangi bir işleme gerek kalmadan, kilitli olan telefondaki mesajlara akıllı asistan Siri ile ulaşılabiliyor.

iOS 11 ile varsayılan olarak bildirimlerinizin ön izlemesi ekran kilidi açık olduğu zaman okunabiliyor. Ekran kilidi doğrulaması Touch veya Face ID ile yapılabiliyor. Fakat bir hata sebebiyle Siri, iPhone’uzun kilidi kapalı olsa bile bildirimleri, mesajları sesli olarak okuyor.

iOS 11 yüklü cihazlar üzerinde ” Hey Siri, bildirimleri oku ” şeklinde bir komut verildiğinde, Siri'nin içeriği gizlenen tüm mesajları okuyor. Apple bu hatayı düzeltmek için gerekli güncelleştirmeyi yayınlayana kadar, kilit ekranından Siri'ye erişimi devre dışı bırakabilirsiniz.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more