Sözcü Plus Giriş

İPHONE X’te silinen fotoğrafı geri getirmenin formülü bulundu

iPhone X yeni bir güvenlik açığıyla gündemde. Ancak bu güvenlik açığı ilginç bir sonucu da beraberinde getirdi. Açığı keşfeden güvenlik avcıları silinen fotoğrafları geri getirmenin formülünü bulunca 50 bin dolar kazandı.

11:58 -
İPHONE X’te silinen fotoğrafı geri getirmenin formülü bulundu

Araştırmacılar, iPhone X’i zararlı bir Wi-Fi erişim noktasına bağlayarak just-in-time derleyicisindeki bir açıktan faydalandı ve bu sayede Fotoğraflar uygulamasında “Son zamanlarda silinen” albümündeki bir fotoğrafa ulaşabildi.

Dolayısıyla ulaşılan fotoğraf, tam anlamıyla silinmemişti ve bir klasörde bekliyordu. Bu albüm, silinen fotoğraflar hakkında fikrinizi değiştirme olasılığınız için fotoğrafları 30 gün bekletiyor. Açığın JIT derleyicisinin ulaştığı diğer verilere ulaşmakta da kullanılabileceği söyleniyor. Zhu ve Cama’nın bu esnada ilk ulaştığı dosya, bir fotoğraf oldu.

İkili, sorunu açığa çıkarttıkları için Mobile Pwn2Own’dan 50 bin dolar ödül kazandı. Yarışmanın kuralları gereğince Apple, sorundan haberdar edildi. Ancak firma sorunu henüz onarmadı.

İLGİLİ HABERiPhone'ları hızlandırmanın yollarıiPhone'ları hızlandırmanın yolları İLGİLİ HABERiPhone X ve MacBook'larda sorun çıktıiPhone X ve MacBook'larda sorun çıktı İLGİLİ HABERGüncelleme yaparken telefonunu şarjda bırakanlar dikkat! iPhone X'i patladı!Güncelleme yaparken telefonunu şarjda bırakanlar dikkat! iPhone X'i patladı!
Son güncelleme: 12:24 19.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more