Reklamsız Sözcü

iPhone’da şaşırtan hata! Annenize küfür edebilir

Siri, iPhone’uzun kilidi kapalı olsa bile bildirimleri, mesajları sesli olarak okuyor haberleri ile iOS işletim sistemi kullananları korkutmuştu. Şimdi de Siri'nin bir hatadan dolayı bir kullanıcıya küfür etmesi gündem oldu.

12:26 -
iPhone’da şaşırtan hata! Annenize küfür edebilir

Sanal asistanlar artık hayatımızda önemli bir yere sahip. Sesli asistanlar arasında en çok kullanılan Siri, ‘Mother’ yani ‘Anne’ kelimesini tanımlamasını isteyen bir iPhoneX kullanıcısına küfür etti.

Kullanıcı iPhoneX ile paylaştığı deneyimde Siri’ye ‘Mother’ yani ‘Anne’ kelimesinin anlamını soruyor. Siri kelimenin temel anlamını açıkladıktan sonra yan anlamını öğrenmek ister misiniz diye soruyor. Siri, İngilizce olarak geçen konuşmada yan anlam olarak yaygın bir kelime kullanıyor.

“Bir isim olarak ‘motherf.cker', Kuzey Amerika'da yaygın argo sözcüğü” şeklinde, ikincil anlamı da okuyan Siri, kullanıcıları oldukça şaşırttı. Herhangi bir sansür veya kısıtlama olmadan direkt olarak küfürlü cevabı veren Siri, tepki çekti. 2015 yılında da benzeri bir durum olmuş, tepkilerden dolayı Apple kısa süre içerisinde Siri‘ye müdahale ederek bu durumu düzeltmişti. Siri‘nin yaşattığı bu seferki durumun nedeni olarak Oxford sözlüğünü baz alması gösteriliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more