NASA uzayda ‘en uzaktan çekilen’ fotoğrafı paylaştı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), şu ana kadar en uzaktan çekilen fotoğrafı paylaştı.

NASA uzayda ‘en uzaktan çekilen’ fotoğrafı paylaştı

NASA´ya ait olan New Horizons uzay aracı, 6.06 milyar kilometre uzaklıktaki Kuiper Kuşağı´nın fotoğrafını çekerek, şu ana kadar en uzaktan çekilen fotoğrafı ortaya çıkardı.

New Horizons güneş sistemimizden dış gezegenlere ulaşabilen beşinci uzay aracıyken, NASA tarafından paylaşılan fotoğraf aynı zamanda Kuiper Kuşağı´ndaki nesnelerin “en belirgin görüntüsü” olarak adlandırıldı.

NASA görüntünün paylaşılmasının ardından fotoğrafı çeken New Horizons uzay aracının, Kuiper Kuşağı´ndaki çalışmalarına devam edeceğini ve nesnelerin şekilleri ve yüzeyleri hakkında daha fazla bilgi toplayacağını umduğunu duyurdu.

KUIPER KUŞAĞI NEDİR?

kuiper-kusagi-881661433

Kuiper Kuşağı, Neptün gezegeninin yörüngesi ile Plüton cüce gezegeninden daha uzakta kalan gezegenimsilerin var olduğu bilinen alandır. Edgeworth-Kuiper Kuşağı adıyla da anılmaktadır. Hawaii’deki astronomlar 1992 yılında bu bölgede sayıları 1.000’i bulan buzlu cisimlerin ilkini keşfetmişlerdir. Bu cisimlerin bir bölümü çok yığışık olup çapları da yüzlerce kilometreyi bulabilmektedir. Kuiper Kuşağı ile Oort bulutu’nun da üst üste bindiği bugünkü varsayımlar arasında yer almaktadır. Kuiper Kuşağı’nda bulunan gök cisimlerinin birer gezegen olup olmadığı yönünde de büyük tartışmalar bulunmaktadır. Kuiper Kuşağı’nda şimdiye kadar 400 gezegenimsi gök taşı bulunmuştur. Bu kuşakta çapı 100 km’den büyük en az 70.000 gök cismi olduğu varsayılmaktadır.

Bu bölgeye Kuiper Uçurumu da denmektedir. Bu ismin verilmesindeki sebep ise kaya yoğunluğunun bu bölgede birdenbire azalmasıdır. NASA’nın Kuiper Kuşağı ve Plüton’a doğru yol alacak olan Yeni Ufuklar uzay aracı da 2006 yılının Ocak ayında fırlatılmış, bir sene sonra 2007’de Jüpiter gezegeninin yanından geçmiştir. 14 Temmuz 2015’te Plüton’a ulaşan uzay aracından gelecek bilgiler doğrultusunda bu bölge hakkında daha detaylı bilgilere ulaşılabileceği tahmin edilmektedir.

Loading...