Sözcü Plus Giriş

GetContact ile 70 uygulamaya erişim engeli geldi

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan GetContact uygulaması ile gündeme gelen ve telefon numarasından isim sorgulamaya yarayan mobil uygulamalarla ilgili önemli bir karar verdi. Hakimlik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) talebi üzerine GetContact'ın da aralarında bulunduğu 70 “numara bul” uygulamasına erişim engeli getirdi. Peki GetContact nedir? GetContact uygulaması neden engellendi? İşte ayrıntılar...

Asuman ARANCA
19:57 -
GetContact ile 70 uygulamaya erişim engeli geldi

Mobil telefonlardan başkalarının rehberinde nasıl kayıtlı olduğunu öğrenme ve numara bulma imkanı sunan GetContact isimli uygulama ve benzerlerini kullanan kişinin rehberinde kayıtlı olan numara ve isimleri de kopyalayarak kendi veritabanına dahil ettiği belirlenmişti. BTK tarafından başlatılan inceleme sonrasında uygulama App Store ve Google Play Store’dan kaldırıldı.

BTK İSTEDİ

BTK GetContact’ın da aralarında bulunduğu 70 numara bul uygulamanın sitesine erişim engellenmesi talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Mahkemeye gönderilen talep dilekçesinde; “kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” söz konusu uygulamalara erişim engeli getirilmesi istendi. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez, BTK’nın talebini üzerine 70 uygulamaya erişimin engellenmesine karar verdi. Kararda şöyle denildi:

“Hakimliğimizce yapılan inceleme sonucunda; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Türk Ceza Kanunu’nun 136. maddesinde düzenlenen ‘Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçunun niteliği, 25 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun kararının kapsamı birlikte değerlendirildiğinde talebe konu internet adreslerinde bulanan program, uygulama, içerik veya diğer iletişim sistemleri kullanılarak, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesi işlenmesi ve kaydedilmesinin söz konusu anlaşıldığından yasa gereğince suç işlenmesinin önlenmesi ve kişilerin can ve mal güvenliği ile Milli Güvenlik ve kamu düzenin korunması yönünde talebin kabulüne karar verilmiştir.”

GETCONTACT NEDİR?

GetContact uygulaması uygulamayı kuran kişilerin rehberindeki numaraları kendi havuzuna aktararak diğer sorgulama yapan kişilerle paylaşıyor. Rehber kopyalama sistemiyle, indirilen cihazdaki rehbere ve numaranıza ulaşan sistem bunları uygulamayı kullanan diğer kişilerle paylaşıyor. Uygulama mağazalardan indirildikten sonra telefon numarası girilerek üyelik işlemleri tamamlanıyor. Uygulama sayfasından sorgulama bölümünden veri tabanından bulunan numaralar sorgulanabiliyor. Özellikle özel hayatın gizliliği noktasında büyük sıkıntılar doğurabilecek olan sistemde numaranızın hangi kaynaklara ulaştığı da bilinmiyor.

GetContact numaranızı silme seçeneği de sunuyor ancak numara sistemden siliniyor mu yoksa sadece görünmez hale mi getiriliyor sorusunun cevabı verilmiyor. Ücretsiz bir uygulama olan GetContact ve benzeri diğer uygulamaların en büyük gelir yöntemleri arasında ise zaten toplanan bu veriler yer alıyor. Oldukça kolay olan GetContact numara silme işlemi için sisteme eklenen Unlist özelliğini kullanıyoruz. Bunun için ilk olarak uygulama içerisinden hesabınızı silmeniz gerekiyor.

GETCONTACT’TEN NASIL NUMARA SİLİNİR?

Uygulama içerisinde yer alan ayarlar sekmesine girin.

GetContact Hakkında sekmesine giriş yapın.

Hesap Ayarları sekmesine giriş yapın.

Hesabı sil seçeneğini seçin.

Bu işlemlerin ardından GetContact hesabınızı silmiş oluyorsunuz. Ancak numaranız hala sistemde yer almaya devam ediyor. Numaranızı GetContact rehberden silme içinse Unlist özelliğini kullanıyoruz.

İLGİLİ HABERGetContact'a ilgi sürüyor, gelişmeler bir bir geliyor! Apple ve Google'dan GetContact kararı...GetContact'a ilgi sürüyor, gelişmeler bir bir geliyor! Apple ve Google'dan GetContact kararı...


İLGİLİ HABERBTK'dan GetContact uyarısı! Kim beni nasıl kaydetmiş? GetContact nedir?BTK'dan GetContact uyarısı! Kim beni nasıl kaydetmiş? GetContact nedir?


Son güncelleme: 10:20 30.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more