WhatsApp’tan yeni haber! WhatsApp ile nasıl para gönderilir? (WhatsApp Payments nedir?)

WhatsApp para gönderme özelliği devreye alındı. Artık, çok daha hızlı ve kolay bir şekilde telefondan para gönderip alabileceksiniz. Yaklaşık 1 yıldır geliştirilen WhatsApp Payments özelliği, sonunda yayına alındı. Özellik, hem Android hem de iOS‘te kullanılabiliyor. Peki WhatsApp'tan nasıl para gönderilir? Para gönderme hizmeti Türkiye'deki kullanıcılara ne zaman sunulacak?

WhatsApp’tan yeni haber! WhatsApp ile nasıl para gönderilir? (WhatsApp Payments nedir?)

WhatsApp’ın yeni özellikleri arasında olan “para gönderme” beta sürümünde aktif hale getirildi.

WhatsApp'da ücretli dönem mi başlıyor? Haberler şaşırttı yeni özellik son dakikaya kadar belli olmayacak... İlginizi Çekebilir WhatsApp'da ücretli dönem mi başlıyor? Haberler şaşırttı yeni özellik son dakikaya kadar belli olmayacak...

HİNDİSTAN’DA DEVREYE GİRDİ

WhatsApp, Hindistan’daki kullanıcılar için dahili bir ödeme hizmetini hizmete sundu. Bu yeni özellik, uygulamanın beta sürümünda şu anda aktif edildi.

Özellik, ülkenin en popüler bankacılık kurumlarının çoğunu içeren UPI (Birleştirilmiş Ödemeler Arayüzü) adlı programına bağlı olarak çalışıyor. Kullanıcılar bu şekilde WhatsApp üzerinden birbirlerine para gönderebilecek ve para alabilecekler.

Hizmet, Hindistan Devlet Bankası, ICICI Bankası, HDFC Bankası ve Eksen Bankası da dahil olmak üzere bölgedeki uzun bir banka listesini desteklemekte.

WhatsApp'ta gizlenmiş özellik bulundu! İlginizi Çekebilir WhatsApp'ta gizlenmiş özellik bulundu!

Testlerin tamamlanmasının ardındansa kademeli olarak tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.

WHATSAPP’TAN NASIL PARA GÖNDERİLİR?

gsmarena_002

WhatsApp’taki bu ödeme sisteminin nasıl çalıştığı ise henüz yeni gün yüzüne çıktı. Öncelikle kullanıcıların bağlantılı banka hesabı kurulumu yapmaları gerekiyor.

Özelliği aktif ettiğinizde cep telefonu numaranız ile banka hesabınızı eşleştirmiş oluyorsunuz.

‘Ödemeler’ ekranından bankanız aracılığıyla size bir SMS gönderiliyor ve siz de SMS doğrulamasıyla gerekli onayı aldıktan sonra para göndermeye hazır hale geliyorsunuz.

Sonrasında ise listelenen bankalardan kullanmak istediğiniz bankayı seçeceksiniz ve banka hesabınızı eşleştireceksiniz.

Ardından para göndermek istediğiniz kişinin WhatsApp profilini açın.

Burada kişiye göndermek istediğiniz şeyler arasında “Ödeme” adlı yeni bir sekme göreceksiniz. Buna basın. Buna basınca göndermek istediğiniz tutarı girin ve telefonunuza onay kodu gelecek. Onayladıktan sonra tıpkı konum atar gibi karşı tarafa bir mesaj halinde gönderdiğiniz para, miktarıyla birlikte karşı tarafta görünecek.

Şu an beta sürecinde olan servisin kısa süre sonra beta’dan çıkması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde de Amerika ve Avrupa başta olmak üzere diğer pazarlara gelmesi bekleniyor.

Ayrıca ülkemizdeki kullanıcılar da önümüzdeki dönemlerde bu özelliğie kavuşacaklar.

whatsapp-payments_fonearena-12-498x1024

Şu an beta sürecinde olan servisin kısa süre sonra beta'dan çıkması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde de Amerika ve Avrupa başta olmak üzere diğer pazarlara gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE’DEN PARA GÖNDERMEK MÜMKÜN

Firmanın sunduğu telefondan para gönderme hizmeti şu an için sadece Hindistan'da çalışıyor. Ancak, ülkemizde de telefonunuz üzerinden para göndermek istiyorsanız farklı hizmetleri kullanabilirsiniz.

Loading...