Sözcü Plus Giriş
AYTUNÇ ERKİN

Sözcü’ye saldıran Cemil Barlas’a 4 soru

27 Aralık 2018 Yazarlar

27szt10a_ist_izm_ant_trb_ank_adn

1 – FETÖ'yle yıllarca neden işbirliği yaptın, anlatsana!

“Medya Yazıları'nın bugünkü konuğu yıllarca Fetullahçılarla içli dışlı olmuş, tetikçilerini, kurduğu internet sitesine yazar yapmış bir isim: Cemil Barlas. Ahaber'de önceki gün “Canan Barlas ile Gündem” programına katılan Sabah başyazarı Mehmet Barlas'ın oğlu Cemil Barlas, SÖZCÜ Gazetesi'ne geç operasyon yapıldığını iddia etti ve şu yalanları savundu: “Fethullahçılar yargıya beş bin kişi sızmadı mı, TSK'ya 100 bin kişi ya da. Buralara sızma olduysa, SÖZCÜ'ye sızmayacak mı? Sızdı içine. Hesabı sorulmadı. Bu soruşturmalar daha önce neden yapılmıyor? 5 yıl sonra sorguluyorsun. SÖZCÜ Gazetesi FETÖ tetikçiliği yaptı. Soruşturma çok geç başladı.”

Barlas çok mutsuz! Yüzünden ve konuşmasından belli. Kurulduğu günden bu yana FETÖ'yle mücadele eden ve sadece muhalif olan SÖZCÜ'yle ilgili hangi cümleleri kuracağını bilmiyor. Ama gazeteciler şunu biliyor… Cemil Barlas, 17-25 Aralık 2013'ten bir gün önce şu tweeti attı: “Fetullah Gülen'in bariz olarak gerilim düşürmeye yönelik barışçıl mesajları yok sayılıyor… Diğerleri ateşe benzin olarak atılıyor.” Diyorsun ki “AKP-cemaat barışmalı…” Neden bunu yazdın biliyor musun? Kimin kazanacağını bilmiyordun ve kim kazanırsa oraya doğru direksiyon kıracaktın. Hadi bunu anlat bize. Anlatmıyor musun? O zaman vicdanının rahatlaması için 2007'den 2013'e kadar Fetullahçılarla yaptığın işbirliğini açıkla. “SÖZCÜ'ye sızdılar mı, sızmadılar mı?” bunu merak etme, Türkiye Cumhuriyeti yıllardır gazeteyi araştırıyor. Ki hazırlanan raporları da -gazete okuyorsan eğer SÖZCÜ'de görmüşsündür- oku. SÖZCÜ'yle ilgili savcılık dosyasına giren “ByLock yok, Bank Asya yok, FETÖ'cü derneğe üyelik yok, FETÖ çatı davasındaki ilk 73 kişiyle telefon bağlantısı yok, para hareketleri temiz” raporunu satır satır incele. Hadi o zaman Cemil Barlas'la nasıl yolumun kesiştiğini anlatayım.

2 – Yıldırım'ın tutuklanacağını 2010 yılında yazan FETÖ'cü Rauf Atilla Polat'a kaç para verdin?

Fenerbahçe'nin simge ismi Aziz Yıldırım FETÖ'ye direndi.

Fenerbahçe'nin simge ismi Aziz Yıldırım FETÖ'ye direndi.

Cemil Barlas'ın haberx adlı bir internet sitesi var. Ben de 2013 yılında Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım, Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu gibi isimlere kurulan FETÖ kumpasını anlatan bir kitap çalışması içindeyim. Araştırırken… Barlas'ın internet sitesi haberx'te bugün firari olan Rauf Atilla Polat isimli birinin köşe yazarı olduğunu gördüm. Kısaca RAP diyelim. Bu isim 15 Nisan 2010'da Aziz Yıldırım'ın ismini vermeden, büyük bir futbol kulübünün başkanının Gölcük'te Balyoz toplantılarına katıldığını iddia ediyor. 25 Ocak 2011'de de yani Yıldırım'a yapılan operasyondan 7 ay önce RAP, bu başkanın tutuklanacağını öne sürüyor. 3 Temmuz 2011'deki operasyonun ardından 8 Temmuz 2011'de, “Geç değil, her şey zamanında oluyor Aziz Baron” diyor. Nerede diyor? Cemil Barlas'ın haberx adlı sitesinde. İşte bunları ben de 2015 yılında yayımlanan Sarı Lacivert Öfkeli Adam: Aziz Yıldırım kitabımda açıkça yazdım. Sonra ne mi oldu? Yıldırım'a kumpas kurulduğu ortaya çıktı, Cemil Barlas'ın yazarı RAP firar etti, gazetelerde şu manşetler atıldı: “Şike'nin Fuatavnisi RAP”. Hani 17-25 Aralık'ın FETÖ'cü ihbarcısı Fuatavni var ya… Barlas'ın RAP'ı da aynı Fuatavni gibiydi. Peki Barlas FETÖ'cü yazara ne kadar maaş verdi? Kimin referansıyla işe aldı? Gerçekten FETÖ mücadelesi yapacaksak anlat bak biz samimiyetle anlatıyoruz.

3 – Önder Aytaç da köşe yazarındı beraber hiç kokoreç yediniz mi?

27szt10a_ist_izm_ant_trb_ank_adn-yazarlar

Cemil Barlas'ın Rauf Atilla Polat'ını 2016'da çıkan “Kardan Adam” kitabımda da anlattım ve haberx adlı internet sitesinde Ergenekon, Balyoz kumpaslarında gözaltına alınacak isimleri öncesinden duyurduğunu yazdım. Bunlardan birisi de AKP eski Milletvekili Emin Şirin'di. Devam edelim… Barlas'ın diğer yazarı da ilginç bir isim. Kim mi? Önder Aytaç… Barlas'ın beraber kokoreç yediği FETÖ'cü kumpasçı. Polis Akademisi Öğretim Üyesi. O da haberx'in yazarıymış. Cemil Barlas lütfen SÖZCÜ'yü bırak Önder Aytaç'ı anlat. Neden köşe verdiğini açıkla! Ha bu arada eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bir dönem danışmanlığını yapan Atılgan Bayar'la yaşadığın polemiği de unutmadım. Barlas Ailesi'nin, Erdoğan'a 4 Ekim 2012 tarihinde Twitter üzerinden küfür eden Önder Aytaç'ın yazılarını 10 Mart 2013 tarihine kadar yayınlamaya devam ettiğini dile getiren Bayar şöyle demişti: “Çünkü Paralel'in kazanacağını düşünüyorlardı. Önder Aytaç, Barlasların sitesinin başyazarıydı. Erdoğan'ın kazanacağını anlayınca Paralel'den dümen kırdılar.” Peki bunlara ne diyorsun Cemil Barlas?

27szt10a_ist_izm_ant_trb_ank_adn-sevilay

4 – Habertürk yazarı Barlas'a sormuştu: Aytaç'ın yazılarına neden ulaşılamıyor?

Arşiv unutmuyor… Habertürk yazarı Sevilay Yılman, 1 Haziran 2017'de, Şırnak'ta askeri helikopterin yüksek gerilim hatlarına takılması sonucu kaza kırıma uğraması ve 13 kahraman askerimizin şehit olmasıyla ilgili olarak Barlas'ın sosyal medyada paylaştığı, “Dünkü facianın suikast olmasının tek şekli pilotların kamikaze olması. Bile bile tellere takılmaları” mesajına sert tepki göstermişti. Yılman'ın “analizlerini de alıp cehennemin dibine git” dediği Barlas, Twitter hesabı üzerinden Sevilay Yılman'ı “okuduğunu anlamayan tetikçi” ilan etmişti. Cemil Barlas'ın sahibi olduğu haber sitesinde FETÖ'cü Önder Aytaç'ın da 2013'te yazılar yazdığını hatırlatan Sevilay Yılman, Aytaç'ın yazılarının silindiğini de söyleyerek “Bu arada 2013 yılında bile http://haberx.com'dan bize bol bol küfür eden FETÖ'cünün yazılarına ulaşamıyorum. Sebep ne olabilir acaba?” şeklinde mesaj yazmıştı.

YAZARIN TÜM YAZILARI