Sözcü Plus Giriş
BURAK GÖRAL

Galaksinin en büyük savaşı

28 Nisan 2018

Son yılların en çok beklenen filmi “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” bu hafta vizyonda. Çocuk oyunlarımızda bir kötülüğe karşı birleştirdiğimiz süper kahramanlarla hayalimizde kurduğumuz oyunlar kadar zevkli bir film sizi bekliyor.

Marvel 10 yıl boyunca sabırla, binbir planla, akıllı stratejilerle oluşturduğu ‘sinematik evren'ini tam 18 filmle ilmek ilmek dokudu. Neredeyse bütün kahramanlarını bir araya getirecekleri bu iki parçalı dev buluşmayı gerçekleştirecek olağanüstü bir malzeme oluşturdular. Bu bazıları epey kalburüstü olan (özellikle iki “Kaptan America” filmi: ‘Kış Askeri', ‘İç Savaş') 18 filmden bir toplam oluştururken bütün filmleri keyifle izleyenlerin sonuna kadar hakettikleri bir ‘kapışma' filmi bekleniyordu elbette. En başta söylemeli; “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” bu emeğe ve izleyenlerin sabrına pek de ihanet etmeyen bir ‘all star' süper kahraman filmi olmuş.

sonsuzluk_savasi_1

Hikaye bize fragmanda da çok net bir şekilde verilmişti aslında. Güçlerine güç katmak için 6 adet ‘sonsuzluk taşı'nı ele geçirmeye çalışan Thanos'un nihai amacı, galaksinin nüfusunu yarıya düşürmek. Kendisini büyük bir lider olarak tanımlayan Thanos galaksinin kaynakları sınırlı olduğu için toplumların tamamının mutsuzluk çektiğini düşünmektedir. Yani aslında kısıtlı kaynakların adil bölüştürülmesi konusuna pek de inanmamaktadır kendisi! Sosyal adaleti sağlamanın tek yolunun da rastgele seçilmiş bireyler üzerinde soykırım yaparak nüfusu azaltmak olduğunu düşünmektedir. Bütün galakside bu kıyımı gerçekleştirebilmek için, evrende farklı yerlere dağılmış; uzay, güç, gerçeklik, ruh, zaman ve zihin'i simgeleyen sihirli taşların peşine düşmüştür. Avengers ekibi canla başla bu taşların Thanos'un eline geçmesine engel olmak için büyük bir mücadeleye girerler.
Marvel her zaman sağlam tutmaya gayret gösterdiği hikayeler üzerinden çizgi roman klişelerini yer yer esnetmeyi de göze alarak işlerini sağlam kazıklara bağlayan stratejiler geliştirdiler. Bu yüzden büyük rakipleri DC Comics'ten hep birkaç adım önde olmayı başardılar. Nitekim “Sonsuzluk Savaşı”nın da en büyük avantajı yine hikayede gösteriyor kendisini.

Çok fazla süper kahraman var!

Yirmiden fazla süper kahramanın yer aldığı bir macerada dağılmamak epey zor doğrusu. Bu konuda en akıllıca çözüm onları birkaç parçaya ayırarak, mücadeleyi farklı cephelere taşımak. Bu konuda da George Lucas'ın “Star Wars” filmlerinde kullandığı yöntem başarıyla uygulanmış. Galaksinin çeşitli yerlerine dağılan kahramanlarımız farklı cephelerde mücadele ediyorlar. Bunların tamamının dünyada olmaması da iyi bir fikir olmuş. Böylelikle sürekli patlayan binalar, yıkılan gökdelenler ve göz yoran beton yığınlarından bertaraf olunmuş.

sonsuzluk_savasi_2

Süper kahraman filmlerinin en çok klişeye bulanan kötü adam meselesi de nispeten akıllıca çözülmüş. Evet, Thanos'un nihai amacı çok da değişik değil aslında. Ama ikna edici. Onca efektin içinde Thanos ile bugüne kadar izlediğimiz bütün süper kahraman filmleri arasında yenilmesi en zor görünen kötü adam yaratılmış. Thanos zaten çok güçlü ama taşlar ve yaşanan bütün gelişmeler onu giderek daha da güçlendirmekte. Özellikle onu canlandıran Josh Brolin'in de incelikli katkısıyla Thanos'un yine de içinde saklı bir ruhu olduğunu seyircisine hissettirmesinin yanısıra kötücüllüğünü de kendisine göre mantıklı bir tabana oturtma gayreti net olarak anlaşılıyor.
Bu kadar güçlü bir kötülüğe karşı mücadele eden kahramanların mizahi renkleri de kaybedilmemiş üstelik. Galaksinin Koruyucuları ekibinin, Iron Man, Spider-man ve Hulk gibi karakterlerin, hatta ağır kayıpları olan Thor'un bile karakterlerinin mizahi yönleri korunabilmiş. Büyük bir kıyıma canları pahasına engel olmak için olağanüstü bir çaba gösterirlerken eğlenmemizi de sağlıyorlar.
Tabi en önemli hamle, hiçbir süper kahramanın hayatta kalacağının garantide olmaması. Daha ilk sahnesinden itibaren çeşitli kayıplar veriliyor, bu da bize tehditin bu sefer ne kadar da ciddi olduğunu gösterirken, onlar adına endişelenmemize sebep oluyor. Zaten kendileri de kendi hayatları için ciddi endişe duyuyorlar. Aldıkları kararlar konusunda tereddütleri ve zaafları ortaya çıkıyor. Sağa sola kaçışan insanlardan öte, kendi hayatları ve sevdikleri için kaygı duyuyorlar. Doğrusu ilk kez bir süper kahraman filminde, büyük yıkımlar içinde kalan ve panikle oradan oraya koşuşturan sivilleri çok fazla görmüyoruz. Kahramanlarımız elbette tüm galaksideki canlı nüfusunun büyük bir bölümünün hayatlarını kurtarmaya çabalıyorlar. Ama birbirleri için ve kendi hayatları için de canhıraş bir mücadele gösteriyorlar. Bu durum giderek seyirci için de farklı bir deneyime dönüşüyor. Eğleniyor ama sevdikleri karakterlerin akıbeti için de endişe duyuyorsunuz.

Aksamayan yönetmenlik

“Avengers: Sonsuzluk Savaşı” önceki “Avengers” filmlerinden daha iyi, çünkü kahramanlarımız hiç olmadıkları kadar derin bir umutsuzluk içinde debeleniyorlar ve büyük kayıplar veriyorlar. Elbette seneye izleyeceğimiz ikinci bölümde büyük olasılıkla bu kayıpların büyük bir kısmı bir şekilde geri döndürülecektir. Ne Marvel ne de Hollywood artık tüm dünya insanları için sanal da olsa birer umut ışığı yakan (ve ciddi anlamda para basan) bu kahramanların sonunu getirmek istemez. Bunun nasıl olacağını önümüzdeki yıl izleyeceğimiz yeni “Avengers” filminde göreceğiz. Benim teorim, bunun nasıl olacağı büyük olasılıkla Doktor Strange'in filmin bir yerinde söylediği bir replikte gizli olduğu yönünde.
Yine de bu kadar çok karakterli bir macerada ister istemez bir ‘tıkış tıkış olma hali'nin hissedilmediğini de söylemek zor. Bir de o güzelim Afrika ütopyası Wakanda'nın “Black Panther”le onu henüz yeni tanışmışken tarumar edildiğini görmek içimizi de sızlatmadı değil doğrusu.

sonsuzluk_savasi_3

Yönetmenler; Russo kardeşleri de tebrik etmeli. Marvel evrenine müthiş bir enerji getirdiler. Aksiyon sahnelerinin hakkını veren, en yüksek oktanlı sahnelerde bile kahramanlarını gözden yitirmeden, onların duygu dünyalarına dozunda yerler ayırabilmeleri büyük bir başarıdır.
Oyuncularla ilgili söyleyecek hiçbir şey yok. Birbirleriyle ilk kez karşılaşan kahramanların olduğu sahnelerde bile hepsi kostümleri içinde o kadar rahat ve kendileri ki, hayran kalmamak elde değil.
Kısacası “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” sizi tam iki buçuk saat boyunca dünyanın bütün gerçeklerinden koparıp alıyor. Kendi gerçekliği içinde bir güzel eğlendiriyor. Bazen de bazı filmler varsın sadece bunu yapsın, bize bugün içinde kaldığımız kıskaçları ya da politik ekseni aynalamasın. Fedakarlık, hayatın değeri, sevdiklerini ve kendini korumak gibi erdemleri de içeren eğlenceli bir hikaye anlatsın. Filmin en büyük başarısı böylesi fantastik bir hikayenin iyi kahramanların kabus gibi olaylar yaşamalarına rağmen biz seyircilerin eğlenip sinemasal bir hazla çevrelenmiş bir şekilde salondan ayrılıyor olması…

4 yıldız
AVENGERS: SONSUZLUK SAVAŞI
Avengers: Infinity War
Yönetmenler: Anthony Russo, Joe Russo
Oyuncular: Robert Downey Jr. Chris Hemsworth, Mark Ruffalo
149 dakika, 13+

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more