Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Andımız’ın ve İstiklal Marşımız’ın hakkı için!

7 Kasım 2018

İngiliz ve Amerikan emperyalizminin fabrikasyon ürünüdür: Ortadoğu'da aynı vatandaşlık çatısı altına yaşayan insanları böl; ulusalcı ve İslamcı diye, Alevi ve Sünni diye, Müslüman ve Hristiyan diye ikiye ayır.
Birbirine vuruştur.
Ve yönet.
Lafı şuraya getireceğim.
Bölme devam ediyor.
Andımız okuruz diyenler.
İstiklal Marşı esastır diyenler.
Kim ki, Andımız ile İstiklal Marşımız arasına fark koyuyorsa onlar bilerek ya da bilmeyerek İngiliz ve Amerikan emperyalizminin dümen suyundadır.

★★★

2 araştırma gemimiz vardı.
2 gemi daha aldık.
Dört gemimiz, dört koldan 1982 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin ilgili maddesi uyarınca Türkiye'nin kıta sahanlığı içinde yer alan denizlerde çalışmaya başlayacaktı.
Derin deniz gözlemi.
Biyolojik araştırma.
Dip kaya örneği toplama.
Ve sondaj vurma.
İsrail, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan'ın arkalarına ABD petrol şirketlerini alarak Akdeniz'de yaptığı “petrol ve doğalgaz arama” görevini bizim bu yeni satın alıp dörtlediğimiz gemiler yapacaktı. Nihayet, Enerji Bakanı açıkladı, gemiler denize çıktılar.
Çıktılar da…
Durum karanlık, bulanık!
Ne Andımız'a uygun!
Ne İstiklal Marşımız'a!
Fatih sondaj gemisi Antalya'nın 60 mil açığında bulunan “Alanya 1 kuyusunda” araştırma yapıyor. Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, “Burası bu geminin alınma amacına uygun olmayan bir bölge… Akdeniz'de petrol ve gaz olan yerlerden bazıları bizim Münhasır Ekonomik Bölgemizin ( yani BM sözleşmesinin hak tanıdığı kıta sahanlığımızın) güney kısmının içinde… Bizim  hakkımız olan denizin bu bölgesinde araştırma yapmamız gerekir. Alanya 1 kuyusu alanında araştırma yapmak garip… Yanlıştan dönülmeli…” diye uyarı yaptı.  Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer (CHP) de Meclis'de “Sondaj neden Rumların el koyduğu sularda değil…” diye sordu.

★★★

Yani Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz çıkarma hakkımız var. Bu hak, yasal dayanağını Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nden ve gücünü de “Türküm-Doğruyum-Çalışkanım” diyen Andımız ile “Korkma Sönmez…” diye haykıran İstiklal Marşımız'dan alıyor.
Fatih gemisi niçin kıyıda?
Niçin Doğu Akdeniz'de uzaklarda “deniz yetki alanımız” içinde değil. Münhasır ekonomik bölge veya kıta sahanlığı koordinatlarımızın ilanı niçin yapılmadı, geç bırakıldı?
Bu bulanıklık nedir?
Andımız'ı ve İstiklal Marşımız'ı aynı anda okumanın tam zamanıdır.

KALEMİN GÖR DEDİĞİ

Zabıta gücü fos!

Ülke çapında “enflasyonun belini kırdık” rüzgarı estirilmişti. Enflasyon yine çok yüksek çıktı. 500 büyük firmanın ürettiği ürünlere zam yapmayacağı üstelik yüzde 10 indireceği açıklanmıştı. Bu da yalan çıktı. Stokçu ve fırsatçıların üzerine zabıta gücü ile gidilecek, enflasyon geriletilecekti. Zabıta gücü de fos çıktı. Enflasyonun kemirmesi sonucu yılbaşına göre 100 liralık gelir 81 liraya indi. TÜİK'in enflasyonu ölçmek için sepetinde yer verdiği 407 kalem malın 328'inin
fiyatı arttı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more