Sözcü Plus Giriş
RAHMİ TURAN

Bütün keramet değişen isimde mi?

5 Temmuz 2018 Yazarlar

Çok değil, sadece 3 gün kaldı!
Artık ülkeyi “tek başına” yönetecek olan Recep Tayyip Erdoğan 9 Temmuz günü Meclis Genel Kurulu'nda yemin ederek aynı gün “1 numaralı” Kanun Hükmünde Kararname'yi yayınlayacak!
O kararname ile bundan böyle Türkiye'nin nasıl yönetileceğini öğreneceğiz.
Erdoğan, Başkan yardımcılarını, görev vereceği bakanları, üst düzey bürokratları açıklayacak ve “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin nasıl işleyeceğini anlatacak. Görev vereceği bütün bakanları ve yöneticileri kimseye danışmadan, Meclis'ten, partiden onay almadan tek başına gönlünün istediği gibi atayacak. Bu kişiler Meclis'e karşı sorumlu olmayacak ve Meclis icraatları nedeniyle hiç birinden hesap soramayacak.

* * *

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” aslında uzun ve zorlama bir isim… Kısacası “Başkanlık Sistemi”… Fakat Türkiye'ye özgü, değişik bir başkanlık sistemi bu… Türk işi… Dünyada eşi-benzeri yok! Her şey tek adama bağlı!
Peki, bu sistem sorunları çözecek mi, Türkiye'nin dertlerine deva olacak mı?
“Olacak” diyorlar ama nasıl olacak? İnanmak gerçekten çok zor!
Erdoğan'ın kendisi de dahil tüm çevresi 16 yıldır bu işin içinde… Ülkeyi yönetiyorlar! Yapabilecek güçleri olsaydı bunca zamanda yapamazlar mıydı?
Bütün keramet değişen isimde mi?
Şimdiye kadar ne yapmak istediler de önlerine engel çıktı?
Neyse, bütün bunları yakın bir zamanda hep beraber göreceğiz…
Peş peşe sökün eden ağır zamlar, geleceğin habercisidir!
Bütün fırtınalar önce hafif rüzgârla başlar!

Semih Yalçın 4 bin lira tazminata mahkûm edildi!

MHP'nin herkese dayılanan, ağzından bol bol çirkin lâflar çıkan, kendilerini eleştirenlere hakaretler yağdıran bir Genel Başkan Yardımcısı var: Devlet Bahçeli'nin sağ kolu denilen Semih Yalçın bu…
İşte bu adam beni de tehdit etmiş, ölümden, rahmetli olmamdan, musalla taşımdan filan bahsetmiş, aklı sıra korkutmaya çalışıp, atıp tutmuştu!
Ben demokrat bir insanım. Her türlü eleştiriye hoşgörü ile bakarım… Ve “Ben nasıl eleştiriyorsam, karşımdaki de beni eleştirme hakkına sahiptir” derim. Fakat haddini aşmamak, küfretmemek, hakaret etmemek şartıyla…
Bu tip insanlar eleştiriyi küfür zannettikleri için Semih Yalçın da benim hakkımda düşük seviyeli sözler sarf etmişti!
Doğal olarak onu mahkemeye verdim. Milletvekili dokunulmazlığı olduğu için ceza davası açılamıyor. Hal böyle olunca, beni temsil eden SÖZCÜ avukatları İsmail Yılmaz ve Zülbiye Şahin onun hakkında “Tazminat davası” açtı.
Sonuç ne mi oldu?
İstanbul 22'nci Asliye Hukuk Mahkemesi âdil bir yargılama sonunda MHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ı 4000 (Dört bin) lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.
Semih Yalçın cezayı çatır çatır ödeyecek ve ben bu para ile çevremdeki fakir fukarayı sevindireceğim.

“Gelecek belirsiz!”

Deneyimli siyasetçi Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan “Gündem çok ağır ve gelecek belirsiz” diyor. Tantan'a göre:
“Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kendi içindeki kurumları boşaltıyor. Anayasal, kurumsal, hukuksal siyasi güvenceyi ortadan kaldırıyor. Siyasi kirlilik millet iradesini kamuoyuna yansıtmıyor!
Türkiye, bölgesinde tehlikeler içindedir. Suriye'de durum belirsiz bir yapıda… Ege'de Yunanistan'ın 18 adamızı işgal etmesi, Doğu Akdeniz'de dışlanmışlığımız, Kıbrıs'ta büyüyen sorunlar gibi Karadeniz havzasındaki haklarımızda da sıkıntılar çıkabilir. Buralarda hep yabancılar etkin. Peki, Türkiye nerede etkin?

TEBESSÜM

Amerika'nın komşuları!

Amerika'daki bir kolejde coğrafya öğretmeni öğrencilere şöyle der:
“Şimdi size soracağım sorunun cevabını bir kâğıda yazıp bana verin. Bakalım kaç kişi doğru cevap verecek? Soru şu: Amerika'nın komşuları kimlerdir?”
Öğrenciler “Bundan kolay ne var ya?” diyerek yazıp öğretmene verirler…
Biri hariç, öğrencilerin hepsi “Amerika'nın komşuları Kanada ve Meksika'dır” diye yazar… Öğretmen ise tam not olan 10 numarayı, şunu yazan tek öğrenciye verir:
“Amerika kimi isterse komşusu odur!”

GÜNÜN SÖZÜ

İnsan zevk için avlanıp cana kıyar, hayvan yiyeceğe ihtiyacı olduğu için öldürür!

basliksiz-1sozcu-banner-1 YAZARIN TÜM YAZILARI