Sözcü Plus Giriş
SAYGI ÖZTÜRK

Gökçek’in “İş ortaklığı”yla aldığı daire

9 Kasım 2018
saygi-melih-gokcek-belge

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa ettirilen Melih Gökçek'in AKP ya da MHP'den aday yapılıp yapılmayacağı belli değil. Ayrıldıktan sonra Gökçek de kendisine göre anketler yaptırdı, ancak sonuçlarını açıklamadı. Geçen pazar günü bu köşede yayımladığımız anket her koşulda Gökçek lehineydi. Gökçek, o anketi kendisinin yaptırmadığını söylüyor.

Melih Gökçek'le, yerine getirilen Mustafa Tuna'nın ilişkileri iyi değil. Tuna, belediye gelirleri konusunda Gökçek dönemiyle kendi dönemini karşılaştırdı. Kavga tam başlayacakken daha fazla konuşmalarına izin verilmedi.

ÇIKMADI, KONUTU ALDI

Melih Gökçek, başkanlık döneminde Dikmen Vadisi'ndeki Teras Evler'de oturdu. İstifa ettirildikten sonra Tuna evden ayrılmasını istedi. Ancak yıllardır aynı binada olan Gökçek, evin satılması halinde burayı almak istediğini bildirdi. İşte bundan sonrasını Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Osman Özbayrak'ın, Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Alp Atalı'ya gönderdiği 1 Ekim 2018 tarihli yazıdan okuyalım:

“Mülkiyeti belediyemize ait Çankaya İlçesi İlkadım Mahallesi'nde bulunan imarın 15286 ada ve 1 no.lu parsel üzerindeki 5B1 ve 5B2 de bulunan 4 bağımsız daire ve içerisinde bulunan taşınır malların, Kıymet Takdir Komisyonu'nca belirlenen konut ve taşınır mallar için toplam 6.946.369.00 TL değeri ile satışı için Encümene sunulmuş olup, Belediyemiz Encümeninin 20 Eylül 2018 tarih 1996/4665 sayılı kararıyla 2886 sayılı kanunun 36. Maddesine göre toplam 7.900.000.00 TL bedelle SALİH ÇELEN – FATİH ATALAY ve NEVİN GÖKÇEK İŞ ORTAKLIĞI'na satışı uygun görülmüştür.

Alıcının daire başkanlığınıza müracaatı halinde ihale satış bedeli (Taşınmazlar ve taşınır mallar), ilan bedeli, ihale karar pulu, sözleşme karar pulu olmak üzere toplam 8.028.280.00 TL ile birlikte Damga Vergisi, varsa diğer yasal alacakların en geç 10 Ekim 2018 tarihine kadar tahsilini arz ederim.”

İKİSİ DE AVUKAT

Bu yazıdan sonra SALİH ÇELEN-FATİH ATALAY- NEVİN GÖKÇEK İŞ ORTAKLIĞI adına Türkiye İş Bankası TBMM Şubesi'ne toplam 8.028.280,00 TL 9 Ekim 2018 tarihinde yatırıldı. Böylece Melih Gökçek, yıllardır başkanlık konutu olarak kullandığı dairede ikamet etmeye devam edecek. Daha önce Gökçek'in avukatlığını da yapan eski DYP Milletvekili Salih Çelen iki daire, Nevin Gökçek ve Gökçek'in avukatlarından Fatih Atalay da birer daire aldı. Belgede adı geçen Nevin Gökçek, Melih Gökçek'in eşidir. Emekli öğretmen olarak biliyoruz. Belediyenin düzenlediği belgelerde “İş ortaklığı” denilince ve 4 daire alındığı belirtilince, “Ooo” deniliyor.

Nevin Gökçek daire için yaklaşık 1 milyon 900 bin lira ödemiş. Ama belediyenin 4 daireyi birden satışa çıkarması, belgelerinde “İş ortaklığı” diye yazması kafaları karıştırıyor. Belediye yetkililerine sorduğumda “satış biçiminde bunun yasal dayanağı bulunduğunu” belirttiler. Ama Gökçek'e yakın isimler, dairelerin ayrı ayrı değil, dördünün birden ihale edilmesi nedeniyle “İş ortaklığı” yazılmasında art niyetli davranıldığı düşüncesinde.

“İş ortaklığı” yazılsa da Nevin Gökçek'in adına aldığı bir dairedir.

Antalya için CHP'den tek başvuru

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı CHP'deyken, geçen dönem AKP'den Menderes Türel seçimi kazandı. Türel'in yeniden aday gösterilmesi bekleniyor. CHP'nin büyükşehir adaylığı için önemli projelerde imzası bulunan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal resmen başvurdu. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Milletvekili Çetin Osman Budak, eski Milletvekili Tuncay Ercenk'in de adaylık için isimleri geçiyor.

Ümit Uysal, “Turizm 4 ay, tarım dökülüyor. Antalya'da 12 ay turizm, 12 ay ihracata dayalı bir tarım oluşturacağız. Her şeyini ekonomik olarak kendi üreten gerçek bir sosyal demokrat belediyecilik yapacağız. Aday gösterilirsem seçimi kazanacağımdan da eminim” diyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more