Reklamsız Sözcü
SAYGI ÖZTÜRK

O geceyi, bakanlarla konuşan komutandan dinleyin

12 Ocak 2018

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 tarihi için hemen her askerin, siyasetçinin, gazetecinin unutamadığı anlar, yazışmalar, konuşmalar var. Bazılarının sindiği saatlerde birileri hep ayaktaydı.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensip Başkanı Tümgeneral İdris Aksoy, 10 Temmuz'da Londra Havacılık Fuarı'na katıldı. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir de daha sonra fuara geldi. 15 Temmuz 2016 tarihinde, saat 17.40'ta uçakla İstanbul'a döndüler. Aksoy, Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının Moda Deniz Kulübü'ndeki düğününe, trafik durumu nedeniyle geç gidebileceğini düşündüğü için Erdek'te bulunan kızlarının yanına gitti.

BAKANLARLA KONUŞTU

Darbeciler tarafından hazırlanan listede Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görevlendirilmişti. Bunu darbe girişiminin bastırılmasından sonra Eskişehir'de öğrendi. Aksoy, mahkemeye sunduğu dilekçede kimlerle konuştuğunu belgelerle ortaya koyuyor:
Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'yü 16 Temmuz saat 00.53'te başlamak üzere saat 20.33'e kadar toplam 13 kez telefonla aradım.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ı, 16 Temmuz saat 02.30'da başlamak üzere 25 kez aradım, bazılarında konuşamadım. Son konuşmayı 22.06'da yaptım.
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir'le, 15 Temmuz tarihinde ilki saat 22.42'de olmak üzere toplam 12 kez konuştum. Ayrıca birkaç kez de mesajlaştık.
Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcıları Köksal Liman ve Celal Sami Tüfekçi'yle iki kez telefonla konuştum.
Tabii konuşmalar bununla sınırlı değil. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ı ilki 23.49'da, sonuncusu da 15.43'te olmak üzere 21 kez aradığı da telefon kayıtlarından anlaşılıyor.

DUALARIMIZ SİZİNLE…

O gecenin duygusal mesajları da var. Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile Tümgeneral İdris Aksoy arasındaki yazışmadan bir bölüm:
– İdris Paşam, ne olacak bu kalkışma? F-16'lar, helikopterler uçuşuyor üzerimizde. Bir şeyler yapamıyor muyuz?
– Bandırma Üssü'ndeyim. Burası kontrol altında…
– Kızılay'a, Emniyet'e bomba atmışlar. Ülkemizi Suriye, Mısır yapmak istiyor bu alçaklar.
– Biraz bana zaman verin.
– Çok büyük bir bomba attılar. Bizim evde şok dalgasını üstümde hissettim.
– Kontrol altına almak üzereyiz.
– İnşallah paşam. Dualarımız sizinle…

“PAŞAM, ŞU AN TAVIR ALIN”

Böyle kritik bir dönemde, bazı bürokratların tutumları da çok önemli. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Tümgeneral İdris Aksoy'la yaptığı konuşma ve mesajlaşmaya şu açıklamayı getiriyor:
“Saat 00.15 civarında yeniden aradım, ‘Paşam bu iş ciddi. Yarın bu iş terse dönecek, şu anda kimin ne yaptığı, ne tutum aldığı çok önemli. Hava Kuvvetleri de işin içinde. Lütfen şu an tavır alın' dedim. Kendisi de ‘Böyle bir olayı kimin hangi akılla yaptığını anlayamadığını, kendisinin tarafının her zaman devlet ve millet tarafında olduğunu' söyledi. Daha sonra iki telefon konuşmamız ve mesajlaşmamız oldu. Bu görüşmelerde kendisi, ne yapabileceği konusunda hükümet tarafından belirlenmiş bir tavır ve hareket tarzı varsa ona göre hareket etmeye hazır olduğunu belirtti. Kendisi daha sonra Erdek'ten Bandırma Üssü'ne hareket etti.
Başbakanlık müsteşarıyla yaptığım konuşma üzerine Akıncı Üssü'nden uçakların kalktığı ve bunun engellenmesi gerektiği ortaya çıkmıştı. Aksoy'un, Akıncı'nın bir önceki komutanı olduğunu hatırladığımda kendisini saat 05.00 gibi arayıp ne yapılabileceğini ve orada eskiden tanıdığı birilerine ulaşıp ulaşamayacağını sordum.

KONTROL ALTINDA…

Eskişehir'in güvenilir olduğunu, Korgeneral Nihat Kökmen'in bulunduğunu, Eskişehir'den kalkacak uçakların Akıncı pistini kullanılamaz hale getirebileceğini belirtti. Konuşmalarında sıkıntısı ve ‘nasıl böyle bir şey yaparlar' ifadeleri açıktı.
Saat 06.30 gibi uyuyakalmışım. Kalktığımda, saat 07.00 civarında İdris Aksoy'un beni cep telefonumdan aradığını gördüm. Bir de saat 07.22'de gönderdiği SMS vardı. Orada ‘Kontrol altında' yazıyordu.”
Müsteşar İsmail Demir, insanı yarı yolda bırakanlardan, yaşadıklarını anlatmaktan çekinen bir bürokrat değil. O yüzden ilgili makama verdiği dilekçede, “İdris Aksoy'u aradım. Kendisi olayın atlatılmış olduğundan duyduğu memnuniyeti belirtti. ‘Bu meseleden dolayı çeşitli kişilerin suçlanabileceğini, kendisiyle ilgili herhangi bir olumsuz gelişme olursa gece boyunca benimle ve Milli Savunma Bakanı ile çeşitli konuşmaları yaptığını, konuşulanlara şahit olarak gerektiğinde nakletmemizin önemli olabileceğini' söyledi. Ben de bunu ‘rahatlıkla yapabileceğimi' belirttim.”
Eski Tümgeneral İdris Aksoy halen cezaevinde… Kızı Beyza, babası için çırpınıp duruyor. Onu dinleyince gözleriniz yağmur bulutuna dönüyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more