Reklamsız Sözcü
ÜMİT ZİLELİ

İkiyüzlülüğün saklanamayan fotoğrafı!..

17 Mayıs 2018

ABD-İsrail işbirliği ile sahneye konulan Kudüs oyunu sonucunda Filistin'de yine bir vahşi insanlık suçu işlendi…
ABD'nin, İsrail'in kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs'ta büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, İslam dünyasında büyük infiale neden oldu. Gazze'deki Müslümanlar da protesto için sınıra yürüyüşe geçti. İsrail ordusu bu sivil yürüyüşün üzerine keskin nişancıları, gaz bombaları ve füzelerle yanıt verdi. Sonuç tam bir katliamdı:
-Bebek, çocuk, kadın, yaşlı, genç 60'ın üzerinde insan yaşamını yitirdi, 3 binin üzerinde insan yaralandı!..
Bu, soykırım benzeri katliam tüm dünyada tepkiyle karşılandı. Örneğin Belçika büyükelçisini geri çekti. Bir çok ülkede protesto gösterileri yapıldı.. Türkiye'de de yediden yetmişe bir çok yurttaş sokağa çıktı, bu barbarlık mahkum edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi ziyaret için gittiği İngiltere'den bu zalimce katliamı soykırım, İsrail'i ise “terörist devlet” ilan etti.. İktidardan da son derece sert açıklamalar yapıldı… Türkiye'de 3 günlük yas ilan edildi…
Muhalefet de İsrail'i lanetleyen açıklamalar yaptı… Hatta CHP İsrail'den 20 milyon dolar alarak yapılan Mavi Marmara Anlaşması'nın iptali için önerge verdi. Ne olmasını beklerdiniz? Sadece o değil tüm ticari ve askeri anlaşmalar için iktidar partisinin ayrı bir önergeyle öne çıkmasını değil mi? Çok yanıldınız:
-Muhalefetin önergesi AKP oylarıyla reddedildi!..

“One minute” bahane ticaret şahane!..

İktidarın bu ikiyüzlü politikası bir kez daha belgelenince tee 2009'daki ünlü “One minute” olayından bugüne Türkiye İsrail arasında ticaretin nasıl yüzde 249 arttığına ilişkin belgeler de ortaya dökülüverdi, iyi mi!..
CHP'li Umut Oran, Cumhurbaşkanı ve iktidar cenahının İsrail'e karşı her sert çıkışında, ticari ilişkilerin arka planda katlanarak arttığını belgeleriyle ortaya koydu!. Gelin birlikte inceleyelim:
-Türkiye ile İsrail'in 2002'de dış ticaret hacmi 1.4 milyar dolardı… İlerleyen dönemde rekor hızla büyüdü. Davos'taki “one minute” şovdan sonra kısa bir süre 2.5 milyar dolara gerileyen alışveriş, 2010 yılında 3.4 milyar dolara sıçradı!.. Mavi Marmara krizinin yaşandığı tarihten sonra da büyüme kesintisiz sürdü; 2014 yılında 6 milyar dolara dayandı…2017 itibarıyla da dış ticaret hacmi 5 milyar dolardı!..
Bitmedi; Umut Oran bu bilgileri verdikten sonra şu yaşamsal soruyu da sordu:
-Bugün geldiğimiz noktada, İsrail karasularında bulunan doğalgazın Avrupa'ya taşınmasının yanı sıra askeri ve savunma sanayindeki işbirliği anlaşmaları halen yürürlükte olacak mı?..
Göründüğü kadarıyla olacak valla!.. 21. Yüzyıl Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, Barzani yönetiminin yasadışı yollardan Türkiye üzerinden İsrail'e petrol satışını sürdürdüğünü daha dün açıkladı!.. Ben de merak ettiğim soruyu sorayım bari:
-Acaba bu petrolü İsrail'e kimin gemileri taşıyor?..

İsrail'den tarım ürünlerine yasak!..

Bu arada bir utanç verici haberi daha paylaşmak isterim…
Bizim iktidar bir taraftan esip gürleyip, diğer yandan parmağını bile kıpırdatmazken, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Türkiye'den tarım ürünleri ithalatını dondurma kararı aldıklarını açıkladı, üstelik hiç sıkılmadan ahlak dersi de verdi:
-İki yüzlü bir şekilde İsrail'e ahlak dersi vermeye çalışan bir ülkeye destek olmayacağız!..
Ayrıca sözde Ermeni soykırımını tanıma kararının da en kısa zamanda İsrail parlamentosuna getirileceği de açıklandı!..
Bu kadar hakarete maruz kalan iktidar ne yapıyor peki?.. İsrail vatandaşlarına vize bile koymuyor, büyük dayanışma içinde olduğunu iddia ettiği Filistin yurttaşlarından ise vize istiyor; Schengen, ABD, Birleşik Krallık, İrlanda vizelerinden en az birinin olması ya da ikamet izni olması ve belirli şartları taşımaları koşuluyla yalnızca bir sefere mahsus 30 günlük vize veriyor…
-Bu yazı ikiyüzlülüğün açık belgesi olarak kaleme alınmıştır!..

Bravo Ahmet Hakan hedefi tam 12'den vurdun!..

Dün “Haddi bildirilecek adam” başlıklı yazımda Ahmet Hakan'ın Hürriyet'teki köşesinde, oyuncu Barış Atay'ı hiç utanıp sıkılmadan nasıl “hedef tahtası” haline getirmeye çalıştığını, olmadık hakaretler ettiğini, “haddini bildirin” diye haykırdığını anlatmıştım…
Barış Atay kardeşliğin o kadar ucuz, o kadar bedavadan gerçekleşemeyeceğini, her türden pislik ve ahlaksızlıktan sorumlu olanların mutlaka yargılanması gerektiğini söylüyordu oysa!..
Barış Atay bugün gözaltına alındı! Bu satırlar yazıldığı sırada ne olacağı henüz belli değildi. Ancak Ahmet Hakan başardı; “Haddini bildirin” diye yırtındığı kişi gözaltında!.. Ne kadar övünse yeridir yani:
-Baksanıza, hedefi tam 12'den vurdu!..
Bakalım daha hangi hedefler nasip olacak bu arslana…

sozcu-banner-1
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more